Logo 1%

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

Kasy fiskalne a niewidomi

Na początek cytat ze strony Polskiego Związku Niewidomych:
"Niewidomi przedsiębiorcy prowadząc firmy napotykają wiele przeszkód w obsłudze kas rejestrujących działalność usługowo-handlową. Obsługa bezwzrokowa jest bardzo utrudniona, ponieważ kasy nie posiadają udźwiękowionego menu."
Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem:
http://pzn.org.pl/pl/aktualnosci/1516-kasy-fiskalne-a-niewidomi.html
A co myślą o tym niewidomi internauci?
Wacław R:
Związek zawalił sprawę podczas prac legislacyjnych, ale jak widać można jeszcze to naprawić, z tego tekstu widać, że niektórym się wydaje, że niewidomi to tylko masażyści.
Fandango:
PZN zawalił - to fakt, ale zawalił dwa razy. Pierwszy - kiedy nie zwrócił uwagi na sprawę podczas pierwszych prac legislacyjnych, drugi - że nie zainspirował tyflofirm do pracy nad dostosowaniem kas do potrzeb niewidzących. I niech mi nikt nie mówi, że nie było czasu. O kasach mówi się od dawna, nawet nie potrafię powiedzieć, czy od dwóch, czy więcej lat. Teraz możemy tylko bić tu pianę.
Giordino:
Tylko że normalną kasę można kupić za 2-3 tysiące, a gdyby za to wzięły się tyflofirmy, to kasa pewnie by kosztowała z 10000 albo i więcej.
Hanna P:
Ciekawe, czy ktokolwiek sprawdził, czy udźwiękowione kasy fiskalne można kupić za granicą i jaki to koszt.

Domra:
Stowarzyszenie aktualnie zatrudnia na etacie prawnika, a śledzenie na bieżąco przepisów nie jest aż takie dolegliwe. Niewidomi pracujący na własny rachunek nie są PZN nieznani, a o kasach mówi się dość dawno, więc nie sądzę aby organizacja była nieświadoma tego faktu. Tyle, że wykazała opieszałość.
Magdalena S:
No cóż. Z pisma jasno wynika, że PZN nie zainteresował się sprawą, kiedy był na to czas, chociaż inne organizacje mogły to zrobić, mimo iż nikt ich bezpośrednio nie informował. Zresztą, PZN nie spóźnił się o parę miesięcy, ale lat, bo przecież niewidomi to nie tylko masażyści. Ja mam kasę już od 2012r. bodajże, jak się nie mylę i do głowy mi nie przyszło prosić PZN, żeby mi załatwił zwolnienie. Zresztą, jak się nie ma wielu różnych usług i towarów, to kasę da się ogarnąć. Oczywiście problem jest jak się pomylimy, albo jakiś komunikat nam wyskoczy, ale samo wbicie na kasę i wydanie paragonu, jeszcze jak jest odpowiednio zaprogramowana, jest o wiele łatwiejsze niż np. wyjęcie pieniędzy z nieudźwiękowionego bankomatu.
Mała:
Dziwne, że ktoś jeszcze wierzy tej szacownej organizacji. Zamiast biadolić, każda osoba, której potrzebna jest kasa fiskalna, powinna szukać rozwiązania dla siebie.
Cyprian B:
Bo nie o dostosowanie dla niewidomych chodzi. Rząd realizuje swój plan objęcia wszystkich podmiotów kasami fiskalnymi. Ostatnio obowiązek ten obejmował mikroprzedsiębiorców z obrotami powyżej 20 tysięcy złotych. W tym roku objęto kolejne branże wyszczególnione w PKD.
Giordino:
I bardzo dobrze. Albo wszyscy płacą, albo jest bajzel, choć nasz system podatkowy tak, czy inaczej, to jakieś nieporozumienie.

 

Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
e-mail:
Pełne dane kontaktowe