Logo 1%

PrzekaĹź 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bezcelowa refundacja?

 

Od 1 stycznia 2014 roku osoby niewidome mogą się starać w NFZ o dofinansowanie do zakupu białej laski na nowych zasadach. Można się z nimi zapoznać m.in. w marcowym numerze „Wiedzy i Myśli” (3/2014) pod pozycją 1.1.

Na pierwszy rzut oka jest to dobra wiadomość. W Polsce nie da się kupić porządnej białej laski w cenie poniżej 100 zł. Czy jednak nowe zasady faktycznie ułatwiają niewidomym o niskich dochodach dostęp do solidnych białych lasek? Oto, co na ten temat piszą sami zainteresowani.

 

Irek M.:

Zamierzam kupić białą laskę, korzystając z dofinansowania z NFZ. Sklepy medyczne, jakie odwiedziłem, mają co prawda stosowne umowy z NFZ na sprzedaż białych lasek, ale niestety laski znajdujące się na stanie tych sklepów nie nadają się do niczego. Ja poszukuję laski grafitowej bądź z włókna szklanego, i do tego składanej. Sklep może mi taką sprowadzić, ale nie zna dostawców, dystrybutorów ani hurtowników. W tej sytuacji zobowiązałem się wyszukać odpowiednie firmy handlujące białymi laskami, stąd moje pytanie do Was: może znacie takie firmy i do tego macie namiary na podmioty gospodarcze, które zajmują się dystrybucją białych lasek? Moja dotychczasowa laska już nieco się zużyła i wymaga wymiany. Jeśli możecie, to mi coś doradźcie w tej kwestii.

Zastanawiam się, gdzie sklepy medyczne zaopatrują się w tak straszne i nietypowe laski, nadające się chyba tylko do tego, aby niektórych handlowców postukać po głowie. To tak na marginesie, bo na przykład o laskach grafitowych w ogóle nie słyszeli. Wydaje im się, że osoba niewidoma musi chodzić z grubą lagą.

 

Danuaria:

Czy to oznacza, że firmy tyfloinformatyczne sprzedające do tej pory białe laski nie mają umowy z NFZ? Jeśli tak, to czarno to widzę. Czyli w praktyce przepis o refundacji staje się martwy, bo nie można kupić porządnej laski w sklepach, które taką umowę podpisały, lecz nie mają pojęcia o potrzebach osób niewidomych w kwestii białych lasek.

 

Jarosław G.:

Firmy nigdy nie miały podpisanych umów z NFZ, gdyż nie posiadały odpowiednio przystosowanych punktów sprzedaży. Punkt handlujący sprzętem rehabilitacyjnym musi być pozbawiony barier architektonicznych.

Sklepy posiadające umowy nie mają dobrych lasek, gdyż nie ma w Polsce producenta takiego sprzętu. Zatem pozostaje nadzieja, że sklepy posiadające koncesję nawiążą współpracę z tyflofirmami albo owe firmy zmienią siedziby. Zdaje się, że Altix już ma nowy punkt sprzedaży bez barier.

 

Tomasz M.:

Masz szczęście, bo mi handlowiec powiedział, że z refundacją może sprzedawać wyłącznie laski, które wykazał w ofercie złożonej do NFZ, co potwierdziła pani z infolinii Funduszu.

Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
e-mail:
Pełne dane kontaktowe