Logo 1%

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

Specjalne okulary za darmo. Czy niewidomi wierzą jeszcze w takie obietnice?


Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja o kolejnym urządzeniu, które ma ułatwić życie osobom niewidomym. Jednak w tego typu zapewnienia nikt już chyba nie wierzy.
Informacja jest dostępna na stronie
http://mamstartup.pl/crowdfunding/8801/przedsiebiorcy-z-warszawy-stworzyli-okulary-dla-niewidomych-beda-rozdawac-je-za-darmo

Tylkoslowik:
Osobiście w żadne tego typu wynalazki nie wierzę. Tych okularów raczej bym nie używała, ze względów estetycznych… Nie wiem, jak one wyglądają, w dodatku zrobione na drukarce 3D. Ale być może, gdybym je zobaczyła, to wszystkie moje obawy by prysły. Zdaję sobie sprawę, że mam zbyt bujną wyobraźnię i czasem ona mi szkodzi... Więc wolę powstrzymać swoje zapędy w ocenie czegoś, czego nigdy w życiu nie widziałam.

Raymond S.:
W żadnym razie nie podważam entuzjazmu tym „nowym” wynalazkiem... z tym że nie jest to już żadna nowość. Około jedenastu lat temu przedstawiano bardzo podobną technikę, którą można było wykorzystywać poprzez zaopatrzony w specjalne oprogramowanie telefon Nokia 6680 – sam to stosowałem, zanim doszedłem, jakie to jest g..., po otrzymaniu rachunku z mojej mobilnej firmy Telenor na kwotę prawie 7 tysięcy koron. Niestety, fantastyczni Norwegowie zrezygnowali, oczywiście po dokładnym opisie, co się stało i w co mnie wpuścili (Raymond mieszka w Szwecji – przyp. redakcji).

Danuta B.:
Jeżeli faktycznie pod wpływem używania tego wynalazku wzrosną nam rachunki za telefon, to może być skórka za wyprawkę. No i pytanie, jak przedsiębiorcy dotrą do niewidomych, żeby im te okulary rozdać? Obawiam się, że PZN skutecznie będzie blokować dostęp, albo weźmie partię okularów i ją sprzeda, nie informując, że dostali to za darmo.

Tylkoslowik:
To ci podpowiem, co się stanie z tymi okularami. Najpierw Polski Związek Niewidomych rozda tym najbardziej potrzebującym, którzy przede wszystkim korzystają ze wszelkich dobrodziejstw skierowanych do niewidomych. I to nie jest ważne, czy dana pomoc jest im potrzebna, czy nie. Zawsze są pierwsi przy korycie, biorą, co się da, i zawsze najwięcej korzystają. A niestety, są to osoby słabowidzące. Naprawdę wiem, co piszę.

Grzegorz Z.:
Jak czytam, leaderem projektu jest pan Marcin Łapa, czyli rozumiem, że to jest ten pan Marcin znany jako twórca „pierwszego telefonu dla niewidomych” SeeYouPhone. Podaję link: http://twarzebiznesu.pl/artykuly/663099,marcin_lapa_autor_oprogramowania_dla_niewidomych_seeyou.html
Pozostaje więc życzyć powodzenia w przedsięwzięciu, mając nadzieję, że wnioski z poprzedniego zostały wyciągnięte i tym razem będzie lepiej.

 

Marcin Z.:
Niestety pracowałem w SeeYou i jeśli te okulary będą działały tak jak SeeYou Phone, to lepiej, aby niewidomi ich nie zakładali, bo się pozabijają. Jestem głęboko przekonany, że jak zwykle idzie o zrobienie kasy. Poza tym to żywcem zerżnięty pomysł Microsoft, prezentowany na konferencji Build 2016.
Link do filmiku prezentującego okulary Microsoft: https://www.youtube.com/watch?v=R2mC-NUAmMk
No, ale życzę powodzenia. Oby to się opłacało niewidomym.

Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
e-mail:
Pełne dane kontaktowe