Logo 1%

PrzekaĆŒ 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRAWO I NIEPEŁNOSPRAWNI Wrzesień 2023

 

 Ruszyła wypożyczalnia sprzętu PFRON

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 6 września 2023 r.
 
Informacja może zainteresować wielu naszych Czytelników, dlatego zamieszczamy ją bez skrótów.
Po prawie dwóch latach od zapowiedzi została otworzona centralna wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się w niej 14 tys. różnego rodzaju urządzeń i technologii, z których będzie można korzystać po zapłaceniu kaucji - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
- Jest to wypożyczalnia wysoko zaawansowanych urządzeń wspierających widzenie, słyszenie czy komunikowanie się, a nie wyrobów medycznych - poinformował podczas konferencji Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Dodał, że lista dostępnego sprzętu została opublikowana na stronie PFRON, aby każda osoba mogła sprawdzić, co się na niej znajduje.
Jest to o tyle istotne, że do tej pory wykaz zgromadzonych w wypożyczalni urządzeń i technologii nie był znany, co uzasadniano tym, że ich zakup przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych odbył się w trybie niejawnym. A zatem wreszcie wiadomo, co jest na liście. Zawiera ona 123 pozycje, w tym m.in.:
skutery i wózki o napędzie elektrycznym, aparaty słuchowe, powiększalniki, drukarki brajlowskie, urządzenia do sterowania komputera za pomocą wzroku, łóżka rehabilitacyjne i podnośniki oraz koncentratory tlenu.
Operatorem organizacyjnym wypożyczalni będzie RARS, która na polecenie PFRON ma uzupełniać jej zasoby o nowy sprzęt, dostarczać go osobom niepełnosprawnym, serwisować, a potem odbierać i przygotowywać do kolejnego wypożyczenia. W praktyce będzie to wyglądać tak, że osoba niepełnosprawna złoży wniosek przez internet za pomocą systemu obsługi wsparcia. Trafi on do jednego z 16 oddziałów terenowych PFRON, w których działają centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością. To one rozpatrzą wnioski pod względem formalnym, a potem przekażą je do ośrodków wsparcia i testów. Zatrudnieni w nich eksperci będą odpowiadać za doradztwo i dobranie sprzętu, a osoba niepełnosprawna będzie mogła w ośrodku sprawdzić, czy wybrane urządzenie lub technologia jest dla niej odpowiednie.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 września 2023 r
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

 Europejska karta osoby z niepełnosprawnością

E-informator portalu www.niepelnosprawni.pl 06.09.2023
Autor: Helena Dalli
 
 Zamieszczamy całą publikację, gdyż może ona zainteresować wielu naszych Czytelników.
 Dokument- o identycznej szacie graficznej w całej UE - ma być łatwa w użyciu, co uprości wzajemne uznawanie statusu niepełnosprawności przez państwa Unii i umożliwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z prawa do swobodnego przemieszczania się podczas podróży. Komisja Europejska właśnie zgłosiła wniosek ustawodawczy w tej sprawie.
Swoboda podróżowania należy do najważniejszych osiągnięć UE. To podstawowe prawo pozwalające nam poszerzać horyzonty, poznawać nowe kultury, szukać pracy, podejmować naukę lub rozpocząć nowe życie w innym zakątku Europy.
Swoboda przemieszczania się wzmocniła wśród Europejczyków poczucie wspólnej tożsamości. Jednak nie dla każdego oznacza ona to samo. Około 87 mln mieszkańców Unii Europejskiej to osoby z niepełnosprawnościami. Zbyt często bariery strukturalne i nierówności systemowe ograniczają możliwości tych osób. Dotyczy to m.in. swobody podróżowania, ponieważ status niepełnosprawności nie jest automatycznie uznawany w innym kraju Unii. W rezultacie może się zdarzyć, że niepełnosprawnemu podróżującemu do innego kraju UE nie przysługują te same prawa jakie ma on zagwarantowane u siebie np. do niższych opłat lub specjalnego zakwaterowania. Brak pewności prawa i dodatkowe koszty mogą zniechęcać od podróżowania po UE.
W 2019 r. ruszyły prace nad nową 10-letnią strategią na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami. Jednym z największych problemów, na jakie zwracano nam uwagę, był brak wzajemnego uznawania przez państwa członkowskie statusu niepełnosprawności (i karty osoby z niepełnosprawnością).
Dziś, w ramach jednej z przewodnich inicjatyw tej strategii, Komisja Europejska przedstawia wniosek ustawodawczy dotyczący pierwszej europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością. Poprzedziły go udane projekty pilotażowe w ośmiu państwach członkowskich - w Belgii, na Cyprze, w Estonii, Finlandii, we Włoszech, na Malcie, w Rumunii i Słowenii.
Karta - o identycznej szacie graficznej w całej UE - ma być łatwa w użyciu, co uprości wzajemne uznawanie statusu niepełnosprawności przez państwa członkowskie i umożliwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z unijnego prawa do swobodnego przemieszczania się podczas podróży na terenie Unii.
Wniosek zakłada jednakowe warunki preferencyjne w całej UE. Mogą one obejmować bezpłatny wstęp, niższe taryfy, opłaty drogowe lub opłaty za korzystanie z infrastruktury, priorytetowy dostęp, pomoc osobistą oraz innego rodzaju wsparcie (takie jak możliwość korzystania z alfabetu Braille'a i audio przewodników).
Wniosek przewiduje też pomoc w zakresie mobilności, na przykład gdy osoby z niepełnosprawnością korzystają z transportu publicznego i prywatnego, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzają muzea czy sale koncertowe, ośrodki rekreacyjne, sportowe czy parki rozrywki.
Siłą naszej Unii jest nie tylko dobrobyt gospodarczy, lecz także to, w jaki sposób zapewnia ona wszystkim mieszkańcom korzystanie na równych zasadach z przysługujących im praw. Musimy usuwać bariery, tworzyć dostępne otoczenie i zapewniać równe szanse. Liczę na to, że Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej, jako współprawodawcy, poczynią szybkie postępy w pracach nad przyjęciem wniosku Komisji.
Helena Dalli, europejska komisarz do spraw równości
 
 ***
 

Zakładowy fundusz aktywności sfinansuje transport pracowników

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 15 września 2023 r.
 
Czytamy fragmenty publikacji:
"Osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności zatrudnione w zakładzie aktywności zawodowej nie będą obowiązkowo odbywać zajęć rehabilitacyjnych. Wezmą w nich udział tylko wtedy, gdy złożą wniosek w tej sprawie - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie ZAZ (t.j. Dz.U. z r. poz. 1934).
Dotychczasowe regulacje dotyczące rehabilitacji budziły duże wątpliwości, bo zdaniem wielu osób nie powinna ona być przymusem, lecz możliwością, którą zapewnia zakład. Dlatego właśnie projekt zakłada, że zajęcia rehabilitacyjne będą się odbywać na wniosek osoby niepełnosprawnej, a ich czas będzie ustalany w indywidualnym programie rehabilitacji. Jednocześnie zostanie zachowany dotychczasowy maksymalny wymiar zajęć, który wynosi nie dłużej niż 120 minut dziennie, a wykreślony ten minimalny, wskazujący, że jest to 60 minut dziennie.
Projekt nowelizacji rozporządzenia wprowadza też ważne zmiany obejmujące planowanie wydatków ZAZ. Są one finansowane z pieniędzy PFRON".
 Następny fragment:
 "Kolejna zmiana uwzględniona w rozporządzeniu jest związana z prowadzonym przez ZAZ zakładowym funduszem aktywności. Chodzi o rozszerzenie określonego w par. rozporządzenia katalogu wydatków, które mogą być z niego finansowane. Do tej listy zostanie dodana możliwość pokrycia z pieniędzy zakładowego funduszu aktywności wydatków na zakup i eksploatację środka transportu przeznaczonego do dowozu niepełnosprawnych pracowników lub na zakup usług polegających na transporcie tych osób do pracy.
Bezpośrednio z tą zmianą rozporządzenia wiąże się też inna. Pozwoli ona na zwiększenie limitu środków ZFA, które ZAZ może przeznaczyć na poprawę warunków pracy, rehabilitacji, warunków socjalnych oraz na nowe wydatki związane z transportem. Wzrośnie on z 40 proc. do 75 proc. wpływów funduszu z ubiegłego roku.
Ponadto projekt wskazuje, że ZAZ będzie mógł z pieniędzy pochodzących z działalności wytwórczej lub usługowej finansować koszty remontów pomieszczeń i budynków służących do jej prowadzenia oraz zakupu maszyn i urządzeń niezbędnych do produkcji lub świadczenia usług".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

 Będą standardy dla mieszkań treningowych i wspomaganych

Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 20 września 2023 r.
 
 Czytamy:
 "W mieszkaniu treningowym lub wspomaganym będzie mogło mieszkać nie więcej niż sześć osób, a minimalna powierzchnia przypadająca na każdą z nich nie będzie mogła być mniejsza niż 12 mkw - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie mieszkań treningowych i wspomaganych. Jego wydanie jest związane z wchodzącą w życie 1 listopada ustawą z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1693). Przewiduje ona, że funkcjonujące obecnie mieszkania chronione zostaną zastąpione przez mieszkania treningowe oraz wspomagane. Przy czym tak jak do tej pory będą mogły z nich korzystać w szczególności osoby z zaburzeniami psychicznymi, opuszczające pieczę zastępczą lub zakłady poprawcze, osoby bezdomne i cudzoziemcy.
Co do zasady mieszkanie jest formą pomocy przygotowującą ich - przy udziale specjalistów - do prowadzenia niezależnego życia (mieszkanie treningowe) lub wspierającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu (mieszkanie wspomagające).
Zgodnie z przepisami projektu minimalny standard usług świadczonych w mieszkaniu treningowym obejmuje te polegające na nauce, rozwijaniu lub utrwalaniu umiejętności praktycznych służących niezależnemu życiu, w zakresie m.in. prowadzenia gospodarstwa domowego, efektywnego zarządzania finansami, załatwiania spraw urzędowych i osobistych, poszukiwania pracy i utrzymania zatrudnienia. Z kolei w przypadku mieszkań wspomaganych minimalne wymogi dotyczące świadczonych usług obejmują pomoc w wykonywaniu takich czynności jak: ubieranie się, przemieszczanie, robienie zakupów i przygotowywanie posiłków, w rozwijaniu i utrwalaniu umiejętności praktycznych potrzebnych do niezależnego życia oraz w realizacji kontaktów społecznych.
W projekcie rozporządzenia, wspólnie dla mieszkań treningowych i wspomaganych, została wskazana minimalna powierzchnia użytkowa przypadająca na jedną osobę, która ma wynosić nie mniej niż 12 mkw. Jego przepisy zakładają też, że w jednym pokoju mogą mieszkać nie więcej niż dwie osoby, a w całym mieszkaniu maksymalnie sześć. Jednocześnie w przepisach przejściowych znalazły się regulacje, które zakładają, że liczba mieszkańców może być przez określony czas większa i do końca br. wynosić 10 osób, a do 31 grudnia 2024 r. nie więcej niż siedem. W praktyce oznacza to, że standard sześcioosobowych mieszkań zacznie obowiązywać od 2025 r.
Projektowane przepisy określają również rodzaje pomieszczeń, jakie powinny znajdować się w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym oraz jakie wyposażenie powinny zapewniać. I tak poza pokojami mieszkalnymi będą to kuchnia lub aneks kuchenny, łazienka (o minimalnej powierzchni 4 mkw.) i przestrzeń komunikacji wewnętrznej. Dodatkowo pomieszczenia w mieszkaniu treningowym lub wspomaganym, w których przebywają osoby niepełnosprawne ruchowo, mają być pozbawione barier architektonicznych".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

Więcej pieniędzy na dostępną przestrzeń i program samochodowy

 E-informator portalu www.niepelnosprawni.pl 28.09.2023
Autor: Mateusz Różański
 
 Czytamy fragmenty publikacji:
 "164541464,49 zł tyle pieniędzy trafi do podmiotów, które złożyły wnioski w programie "Dostępna przestrzeń publiczna". To ponad dwa razy więcej niż zaplanowano.
Ponad trzykrotnie zwiększono też budżet programu "Mobilność osób z niepełnosprawnością", czyli tak zwany program samochodowy.
- Za kadencji prezesa Krzysztofa Michałkiewicza, sytuacja finansowa PFRON jest nadzwyczajnie dobra, co pozwala na realizowanie dużej liczby programów kierowanych do osób z niepełnosprawnościami - poinformował podczas briefingu prasowego 28 września Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych".
Następny fragment:
"Ponad dwa razy więcej pieniędzy
W sumie budżet programu "Dostępna Przestrzeń Publiczna" wzrósł z 80 do prawie 165 milionów złotych.
- Celem programu Dostępna przestrzeń publiczna jest eliminowanie barier w uczestnictwie w życiu społecznym, w korzystaniu z tego wszystkiego, co obywatel powinien mieć przez państwo zapewnione: dostępu do instytucji publicznych, kultury, rozrywki, ale też do leczenia i praktyk religijnych - tłumaczył Pełnomocnik.
- Budżet programu był początkowo zaplanowany na 300 milionów złotych na najbliższe 4 lata. W tym roku mieliśmy wydać 80 milionów złotych. W związku z bardzo dobrą sytuacją finansową PFRON zawnioskowaliśmy i uzyskaliśmy przychylną decyzję Komisji Finansów Publicznych o dodatkowe środki, które moglibyśmy przesunąć w budżecie PFRON na ten program i Program Samochodowy (Mobilność osób z niepełnosprawnością). Dzięki temu mamy dodatkowe ponad 100 procent zaplanowanych wcześniej środków. Dlatego wszystkie rozpatrzone pozytywnie wnioski, niezależnie kto je złożył, otrzymają finansowanie - mówił Paweł Wdówik".
Ostatni fragment:
"Program samochodowy będzie rozszerzany?
Wzrosły też nakłady na program Mobilność osób z niepełnosprawnością.
- Program samochodowy początkowo miał kosztować 150 milionów złotych, potem jego budżet został zwiększony do 300 milionów. Dzięki tym przesunięciom w tym roku przeznaczymy na niego 500 milionów złotych. Dzięki temu nawet 90 procent osób, które złożyło wniosek, otrzyma dofinansowanie - objaśniał Paweł Wdówik
- Program Samochodowy jest w tej chwili programem stałym i będzie miał dwie edycje w roku. Bierzemy pod uwagę możliwość rozszerzenia tego programu. Widzimy, że już w drugiej edycji znacznie zmniejszyła się ilość wniosków. Obecnie program skierowany jest do osób najbardziej wykluczonych, poruszających się na wózku i niemogących z tych wózków samodzielnie zejść. Z czasem będziemy ten program uelastyczniać, by objąć wsparciem programu szerszą grupę osób z niepełnosprawnością ruchową. Mamy sygnały, że takie zapotrzebowanie jest widoczne.
Paweł Wdówik zauważył, że podniesienie budżetu programu samochodowego o 200 milionów złotych to szansa nawet na kolejny tysiąc aut zakupionych dzięki dofinansowaniu.
- To jest ogromnie ważne, by widzieć, że życie obywatela z niepełnosprawnością zależy od tego, czy otrzyma on wsparcie adekwatne do skutków jego niepełnosprawności. I temu służą te programy - zaznaczył Pełnomocnik".
 Cała publikacja pod adresem wskazanym na wstępie.
 
 ***
 

Zwlekanie z wnioskiem pozbawia dopłat do pensji

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 4 września 2023 r.
 
 Czytamy fragmenty publikacji:
 "Pracodawca powinien niezwłocznie po zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej wystąpić z wnioskiem o wypłatę dofinansowania do jej wynagrodzenia. Podobnie powinien postąpić, gdy ma pracownika, który stał się niepełnosprawny w trakcie zatrudnienia - donosi Dziennik Gazeta Prawna".
Następny fragment:
"Pracodawca złożył skargę na tę decyzję do WSA w Warszawie, który w wyroku z 21 października 2021 r. (sygn. akt V SA/Wa 3248/21) ją oddalił, bo nie dopatrzył się naruszenia przepisów przez PFRON. Firma zdecydowała w tej sytuacji o zaskarżeniu tego wyroku do NSA, ale kasacja również nie została uwzględniona.
Podobnie jak sąd pierwszej instancji NSA (wyrok z 14 czerwca 2023 r., sygn. akt I GSK 835/22) podkreślił, że pracodawca, dla którego dofinansowanie do wynagrodzeń stanowi pomoc publiczną, powinien wnioskować o jego wypłatę za wszystkie miesiące, za które spełnia warunki do uzyskiwania dopłat. Dlatego jest ważne, aby pracodawca niezwłocznie wystąpił o subsydia płacowe i jeśli nie występują przesłanki wyłączające prawo do dofinansowania, to powinien to zrobić, począwszy od: miesiąca podjęcia zatrudnienia przez osobę niepełnosprawną - w odniesieniu do osoby przyjmowanej do pracy jako niepełnosprawna, od lipca 2016 r. - w przypadku pracownika, u którego dysfunkcja zdrowotna powstała w trakcie zatrudnienia przed tą datą, od miesiąca, od którego podwładny został wliczony do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych - w stosunku do osób, u których niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia po 1 lipca 2016 r. Ponieważ skarżąca firma zwróciła się o subsydia płacowe po trzech latach od momentu, gdy stało się to możliwe, to NSA doszedł do wniosku, że świadczy to o tym, że takiej pomocy nie potrzebowała".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

 Przepisy w sprawie refundacji składek będą przedłużone

Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 5 września 2023 r.
 
 Czytamy:
 "Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne będzie mógł być przyznawany jako pomoc de minimis do 30 czerwca 2024 r. - donosi Dziennik Gazeta Prawna.
Wydłużenie końcowego terminu udzielania pomocy publicznej przewiduje rozporządzenie Komisji (UE) 2022/2514 z 14 grudnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie (UE) nr 717/2014 w odniesieniu do okresu jego stosowania (Dz.Urz. UE L 190). Zgodnie z jego przepisami czas obowiązywania rozporządzenia nr 717/2014, które dotyczy pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury, został wydłużony do 31 grudnia 2023 r. Jednocześnie w nowelizacji rozporządzenia postanowiono, że dopuszczalny będzie jeszcze sześciomiesięczny okres stosowania dotychczasowych regulacji po upływie tej daty. W praktyce to oznacza, że unijne przepisy będą obowiązywać jeszcze do 30 czerwca następnego roku.
W związku z tą zmianą konieczne jest zmodyfikowanie treści rozporządzeń, które określają zasady udzielania pomocy finansowej dla osób niepełnosprawnych i ich pracodawców, zaliczanej do pomocy de minimis. Chodzi tutaj o trzy rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej: z 11 marca 2022 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz.U. poz. 1276), z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1502) oraz z 12 grudnia 2018 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1330)".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

Pracodawca może kupić wózek widłowy z funduszu rehabilitacji

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 12 września 2023 r.
 
 Czytamy:
 "Z przepisów nie wynika, że pieniądze z ZFRON nie mogą być wydatkowane na sprzęt o charakterze standardowym i uniwersalnym- czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej".
Następny fragment:
"Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, do którego firma złożyła skargę, orzekł, że jest ona niezasadna, przedstawiając stanowisko zbieżne z tym, jakie zajęły organy niższej instancji.
Firma postanowiła więc złożyć skargę kasacyjną do NSA. Zarzuciła w niej łódzkiemu sądowi błędną wykładnię przepisów polegającą m.in. na przyjęciu, że ma obowiązek wykazać, w jaki sposób zakupiony wózek widłowy jest konieczny do przystosowania otoczenia i stanowiska pracy do stopnia niepełnosprawności mającej go używać osoby, podczas gdy tego wydatku dokonano na wyposażenie stanowiska. Pracodawca argumentował też, że dzięki temu zakupowi pracownik podniósł i utrzymał zdolność wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, co stanowi główny cel rehabilitacji zawodowej, któremu ma służyć wykorzystywanie pieniędzy ZFRON.
NSA uznał zarzuty za zasadne i uchylił wyrok WSA w Łodzi (wyrok z czerwca 2023 r., sygn. akt III FSK649/22)".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR
 
 ***
 

Pracodawcy bez wiedzy o nowych orzeczeniach pracowników

 Grzegorz Rodziewicz, oprac.: GR
DGP/Baza Wiedzy 21 września 2023 r.
 
Czytamy:
"Firmy alarmują, że ich podwładni nie zawsze informują o uzyskaniu nowego dokumentu potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną. Same nie mają zaś możliwości weryfikacji tego faktu - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Od 6 sierpnia br. obowiązują specjalne przepisy dotyczące wygaszania tzw. covidowych orzeczeń o niepełnosprawności lub jej stopniu, czyli takich, których ważność została wydłużona po tym, jak pojawiła się epidemia COVID-19. W związku z tym ich posiadacze muszą zawnioskować o nowe orzeczenie. Problem w tym, że często się zdarza, że gdy już je uzyskają, nie powiadamiają o tym swoich pracodawców. Ci zaś obawiają się, że może to mieć dla nich jakieś konsekwencje - zwłaszcza wtedy, gdy nowy dokument ma inną treść niż ten wcześniejszy.
Wydłużenie ważności orzeczeń przewidywał art. 15h ustawy z marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.). Został on uchylony na mocy ustawy z marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 852). Jednocześnie w jej art. 23 zostały zawarte regulacje, które wprowadzają etapowy proces utraty ważności covidowych orzeczeń, który zakończy się za rok. Przy czym osoby mające takie orzeczenia mogą wystąpić o nowe, nie czekając, aż będzie upływał termin wygaśnięcia ich obecnego dokumentu. Wiele osób ma więc już aktualny dokument świadczący o dysfunkcj i zdrowotnej, tyle że nie zawsze wiąże się to z tym, że od razu przedstawiają go pracodawcy".
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 września 2023 r.
autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR