Logo 1%

PrzekaĹź 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas honoru Jarosława Sokoła w DAISY

 

„Czas honoru” powstał jako serial telewizyjny emitowany przez Telewizję Polską w latach 2008–2014. Fabuła filmu stała się pierwowzorem dla trzytomowej serii książek współautora scenariusza Jarosława Sokoła. Nie stanowią one czystego przeniesienia treści filmu na powieść historyczną, wykraczają bowiem poza scenariusz zarówno tematycznie (rozpoczęcie akcji w 1939 roku, liczne wątki poboczne), jak i pod względem ukazania psychologicznej głębi postaci oraz oddania prawdy historycznej. Kolejne tomy ukazywały się nakładem wydawnictwa Zwierciadło, rok po roku, w latach 2011–2013.
Osoby z dysfunkcją wzroku dotychczas nie miały dostępu do „Czasu honoru” w wersji literackiej. Nasze projekty, zrealizowane dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zmieniają tę niekorzystną sytuację. Wzbogacają zbiory literatury w formie przystosowanej dla osób niewidomych i słabowidzących o pełną serię „Czas honoru” Jarosława Sokoła.

„Czas honoru” Jarosława Sokoła w DAISY (fragment nagrania)
Projekt polegał na wydaniu w standardzie DAISY pierwszego tomu serii Jarosława Sokoła „Czas honoru” pt. „Warszawa”. Akcja obejmuje lata 1939–1942; rozgrywa się w Warszawie pod okupacją niemiecką. Książka odsłania m.in. przeszłość bohaterów – cichociemnych – których w filmie poznajemy dopiero po zrzucie do Polski w 1941 roku.

„Czas honoru. Przed burzą” Jarosława Sokoła w DAISY (fragment nagrania)
Projekt polegał na wydaniu w standardzie DAISY drugiego tomu „Czasu honoru” o tytule „Przed burzą”. Do fabuły – poza wydarzeniami rozgrywającymi się w Warszawie – autor włączył nieujęte w filmie wydarzenia rozgrywające się na przedwojennych Kresach Wschodnich – akcję Wachlarz i eksterminację Polaków na Wołyniu.

„Czas honoru. Pożegnanie z Warszawą” Jarosława Sokoła w DAISY (fragment nagrania)
Projekt stanowił kontynuację dwóch poprzednich i polegał na wydaniu w standardzie DAISY ostatniego, trzeciego tomu serii „Czas honoru” pt. „Pożegnanie z Warszawą”. Akcja książki obejmuje m.in. powstanie warszawskie i kończy się po jego upadku.

Multimedialny standard DAISY, którym posługujemy się w naszych projektach, został opracowywany specjalnie dla osób niepełnosprawnych wzrokowo. Pozwala on nadać książce postać najbliższą wersji czarnodrukowej, a równocześnie zapewnia łatwość nawigowania zgodnie z oryginalną strukturą książki. Istotnym udogodnieniem jest możliwość wypożyczania książek w DAISY za pośrednictwem Internetu oraz na dowolnym nośniku, jakim dysponuje czytelnik zgłaszający się do biblioteki.
Książki na płytach CD – w nakładzie 500 egzemplarzy każda – przekażemy bibliotekom uprawnionym do obsługiwania osób z dysfunkcją wzroku w marcu.


Warto podkreślić, że każda wydana przez Fundację Klucz płyta z książkami w standardzie DAISY zawiera bezpłatny program umożliwiający ich odtworzenie. Program można również pobrać nieodpłatnie z naszej strony DaisyReader

 

Więcej informacji na temat realizowanych projektów można przeczytać w artykule.


Wykaz bibliotek, do których zostaną przekazane ksiażki: Biblioteki

Logo MKiDN

Projekty finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
tel/fax: (022) 873-15-29 | e-mail:
Pełne dane kontaktowe