Logo 1%

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

Książki w DAISY na cztery pory roku

Książka dobra na każdą pogodę
 
Fundacja "Klucz" zadbała, żeby niewidomym nie zabrakło lektury w roku 2018 i w latach następnych. W 2017 r. realizowaliśmy projekt pt. "Książki w DAISY na cztery pory roku".
A było to możliwe dzięki dofinansowaniu przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie był to pierwszy raz, kiedy PFRON przeznaczył pieniądze na książki dla niewidomych i mamy nadzieję, że nie jest to raz ostatni. Niewidomi lubią czytać i dziękują wszystkim, którzy im to umożliwiają. Dziękują dorośli i dziękują dzieci.
Lato czy zima, zawsze jest dobra pora, żeby sięgnąć po książkę w DAISY wydaną przez naszą Fundację. W okresach ciepłych, w czasie dobrej pogody, można je czytać na spacerach, w parkach, na polach i w lasach, na nadmorskiej plaży i w górach, a także w domu przed snem. Wczesną wiosną, późną jesienią i zimą książki mogą towarzyszyć nam również na długich spacerach, a także w cieple własnego mieszkania, a nawet w łóżku. Ważne jest, żeby móc wybrać interesującą lekturę, o której będzie też można rozmawiać z przyjaciółmi.
Możliwość dobrego wyboru zapewnia nasza Fundacja. Gwarantujemy, że niezależnie od upodobań, nastroju i wieku każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta jest bowiem niezwykle różnorodna. Stało się już tradycją, że układamy listę książek tak, aby reprezentowały one różne nurty literackie. W tym roku przygotowaliśmy 50 utworów współczesnej literatury światowej i polskiej.
Miłośnicy science-fiction otrzymają tomy 9 - 13 z serii "Krucjata" Jerry'ego Aherna (pierwsze osiem wydaliśmy w ubiegłym roku) i dwa tomy "Zaginionej floty" Jacka Campbella (w ubiegłym roku wydaliśmy cztery).
Tych, którzy najbardziej lubią fantasy, z pewnością ucieszą dwie powieści z serii "Dary anioła" debiutującej wśród wydawanych przez nas autorów Cassandry Clare.
Czytelnicy rozsmakowani w sensacyjno-przygodowych powieściach Clive'a Cusslera poznają pięć kolejnych książek tego autora.
Wracamy również do thrillerów Tess Gerritsen, a z literatury dla młodszych - do "Serii niefortunnych zdarzeń" Lemony'ego Snicketa i opowieści o zwierzętach autorstwa Holly Webb, tym razem ujętych w cykl "Cztery przyjaciółki na zawsze".
Czytelnicy, którzy czekają na kontynuację "Trylogii Stulecie" Kena Folletta, poznają jej ostatni tom pt. "Krawędź wieczności". Nie zabraknie kryminałów (Alex Kava, Craig Russell, Jens Lapidus), także w polskim wydaniu (dwie powieści Rafała Dębskiego).
Po raz pierwszy przedstawiamy twórczość Michaela Crummeya ("Dostatek", utrzymany w stylistyce realizmu magicznego, i "Pobojowisko" - realistyczna powieść miłosna), Izabeli Sowy (powieść obyczajowa "Tymczasem"), a także romanse obyczajowe Tammary Webber. Polecamy też autobiografie: "Kuba" piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego, napisaną wspólnie z Małgorzatą Domagalik, oraz "Moja walka o każdy metr" skoczka Thomasa Morgensterna.
Jak widzimy, młodzież i dorośli czytelnicy mają z czego wybierać w zależności od upodobań.
Szczególnie ważna jest dla nas popularyzacja literatury wśród najmłodszych czytelników. Dlatego bogata jest tegoroczna oferta polskiej literatury dla dzieci. Składają się na nią części szósta i siódma "Biura śledczego" oraz trzy inne książki Agnieszki Stelmaszyk, pięć części z serii "Przyjaciele zwierząt" Anieli Cholewińskiej-Szkolik oraz cztery części historii Wikinga Vulgara, napisanej przez Odyna Rudobrodego.
Dzieci, które sięgną po nasze bajki, opowiadania i powieści, z pewnością polubią ich bohaterów i, mamy taką nadzieję, pokochają książki. Mamy też nadzieję, że miłość ta wzbogacać będzie ich życie przez dziesiątki lat.
Książki wydajemy w uznanym na całym świecie standardzie DAISY, który został stworzony specjalnie dla osób z dysfunkcją wzroku. Standard ten pozwala nadać książce postać najbliższą wersji czarnodrukowej, a równocześnie zapewnia łatwość nawigowania zgodnie z oryginalną strukturą książki. Warto nadmienić, że oprócz przyjemności, jakie daje czytanie dobrych książek, standard DAISY umożliwia również poznawanie ortografii, interpunkcji oraz pisowni obcych nazwisk i nazw, a także pobieranie cytatów.
Istotnym udogodnieniem jest możliwość wypożyczania książek za pośrednictwem Internetu oraz na dowolnym nośniku, jakim dysponuje czytelnik zgłaszający się do biblioteki. Możliwości te są niezmiernie ważne dla czytelników zamieszkałych w znacznej odległości od bibliotek, które prowadzą działy literatury dla niewidomych i słabowidzących.
W tym roku po raz pierwszy nagraliśmy książki nie na płytach CD, lecz na pendrive'ach, ze względu na większą użyteczność tych nośników.
Książki - w nakładzie 250 egzemplarzy każda - przekazaliśmy nieodpłatnie bibliotekom uprawnionym do obsługiwania osób z dysfunkcją wzroku. Wykaz tych placówek znajduje się na stronie internetowej www.klucz.org.pl.
Zachęcamy do korzystania z książek wydawanych przez naszą Fundację oraz przez innych wydawców książek dla niewidomych i dla słabowidzących. Zachęcamy, gdyż dla niewidomych literatura jest w pełni dostępna, a ich treści wpływają na poszerzanie horyzontów myślowych, wzbogacają wiedzę i uczuciowość czytelników.
Przypominamy jednocześnie, że książki wydawane przez Fundację Klucz odtwarzane mogą być wyłącznie przez dedykowane urządzenia oraz oprogramowanie stosowane w komputerach lub w smartfonach.
Darmowy program komputerowy Daisy Reader jest do pobrania na stronie Fundacji Klucz www.klucz.org.pl

Logo PFRON

Pojekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 


Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
tel/fax: (022) 873-15-29 | e-mail:
Pełne dane kontaktowe