Logo 1%

PrzekaĹź 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytamy w DAISY

Fundacja "Klucz" z radością pragnie Państwu przekazać kolejne informacje odnośnie projektu pt. "Czytamy w DAISY", czyli kontynuacji naszych ubiegłorocznych inicjatyw. Książki wydawane w standardzie DAISY są sposobem na umożliwienie lektury osobom niewidomym i słabowidzącym. DAISY ma zasięg globalny, obejmuje cały świat. Projekt "Czytamy w DAISY" jest kierowany więc do osób z uszkodzonym wzrokiem, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych, za pośrednictwem bibliotek szkolnych działających przy ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz bibliotek wojewódzkich, miejskich i publicznych uprawnionych do obsługi osób niewidomych i słabowidzących. Obecnie na naszej liście znajduje się 106 bibliotek działających na rzecz osób niewidomych na terenie całego kraju.
Wraz z nadchodzącą wiosną pragniemy zapewnić dostatek lektury na każdą pogodę. Jak zawsze, dokładamy wszelkich starań aby nasza oferta była jak najbardziej różnorodna i jak najlepiej trafiała w gusta odbiorców. W ramach projektu przekażemy do bibliotek 30 pozycji różnorodnych gatunkowo. Z ogromną radością informujemy Państwa, że otrzymaliśmy prawa autorskie od Zielonej Sowy do książek dla dzieci i z tego powodu w naszej ofercie pojawia się 11 pozycji spod szyldu wydawnictwa Zielona Sowa. W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz w imieniu Czytelników oraz własnym podziękować zarówno wydawnictwu jak i autorom za wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie praw autorskich.
Miłośnicy science-fiction otrzymają kolejne cztery tomy "Krucjaty" Jerry'ego Aherna i kolejne trzy tomy "Zaginionej floty" Jacka Campbella.
Dla młodych duchem wielbicieli fantasy przygotowaliśmy trzy kolejne tomy z serii "Dary anioła" Cassandry Clare.
Młodzieży proponujemy książkę Tammary Webber "Tak słodko", autorki bestsellerowych powieści dla tej grupy wiekowej, która to mówi o przyjaźni, uczuciach i trudach wkraczania w dorosłe życie.
Fascynatom kryminałów mamy do zaoferowania po dwie książki Deona Meyera oraz Alexa Kavy.
Czytelników czekających na sensacyjno-przygodowe powieści Clive'a Cusslera zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi książkami tego autora.
Bardzo ważnym jest dla nas rozpowszechnianie literatury wśród najmłodszych, z tego też powodu nasza oferta jest bogata w książki dla dzieci polskich autorów. Przygotowaliśmy sześć książek Agnieszki Stelmaszyk, dwie Anieli Cholewińskiej-Szkolik oraz trzy Katarzyny Szestak.
Mamy nadzieję, że dzieci które sięgną po nasze książki pierwszy raz polubią ich bohaterów, a te zaznajomione z naszymi projektami ucieszą się mogąc kontynuować lekturowe przygody, a także iż nasza inicjatywa zakorzeni w jednych i drugich miłość do książek na długie lata.
Książki wydawane w standardzie DAISY pozwalają jak najbliżej odzwierciedlić wersję czarnodrukową, a zarazem gwarantują łatwą nawigację zgodnie z oryginalną strukturą książki. DAISY powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie niewidomych czytelników na całym świecie i wciąż się rozwija. Opracowywany jest na podstawie wieloletnich badań i zgłaszanych uwag, mających na celu jak największe zbliżenie książki multimedialnej do czarnodrukowego oryginału. Standard ten posiada dwie warstwy - dźwiękową i tekstową, co oznacza, że odczytywany tekst jest identyczny z drukowanym oryginałem. Ponadto warstwa tekstowa również pozwala na samodzielną lekturę z użyciem urządzeń umożliwiających czytanie brajlem. DAISY umożliwia zarazem sprawdzanie pisowni ortograficznej nie tylko trudnych wyrazów, ale także zwrotów obcojęzycznych, nazwisk itp. Książki wydawane w DAISY cechuje niższy koszt niż książek drukowanych pismem punktowym, a także ich trwałość.
Książki w standardzie DAISY są jedynym sposobem na umożliwienie niewidomemu czytelnikowi zapoznania się ze strukturą książki zgodną z koncepcją autora. Odbiorca może również wybrać w jaki sposób chce zapoznać się z książką - w wersji czytanej przez lektora czy w wersji tekstowej. Książki wydawane przez nas posiadają narrację uznanych polskich lektorów i aktorów, co potęguje przyjemność przygody ze światem książki. Dodatkową wartością książek w standardzie DAISY jest synchronizacja tekstu z nagraniem, co pozwoli czytelnikom aktywniej korzystać z książki, a także utrwalać umiejętność czytania pisma punktowego. Są to wartości edukacyjne, które w przypadku osób niewidomych mają ogromne znaczenie. Najmłodszym czytelnikom, pozwalają w sposób atrakcyjny kształcić się w zakresie czytania i pisania.
Nasza Fundacja przekazuje wydane przez siebie książki nieodpłatnie, w związku z czym nie uzyskuje dochodów z działalności wydawniczej, a jedyną możliwością wydawania kolejnych książek jest dla nas pozyskanie sponsorów, zarówno wśród instytucji, jak i osób prywatnych. Dlatego też tak cennym jest wspieranie od wielu lat naszej działalności przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwłaszcza że nasze książki są przeznaczone tylko dla czytelników niepełnosprawnym wzrokowo i trafiają wyłącznie do nich. Wydawanie takich książek jest tym bardziej potrzebne, iż w skali rocznej osoby niepełnosprawne wzrokowo nie mają dostępu do ponad 95% książek wydawanych w Polsce.
Przypominamy, że książki wydawane przez Fundację Klucz odtwarzane mogą być prawidłowo wyłącznie przez dedykowane urządzenia oraz oprogramowanie stosowane w komputerach lub w smartfonach.
Darmowy program komputerowy Daisy Reader jest do pobrania na stronie Fundacji Klucz http://www.klucz.org.pl/Pliki/daisyreader.zip

 

Logo PFRON

Pojekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 


Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
tel/fax: (022) 873-15-29 | e-mail:
Pełne dane kontaktowe