Logo 1%

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

DAISY oknem na świat niewidomych - opis książek

Autorzy: Douglas Preston, Lincoln Child
Tytuł: Gabinet osobliwości
Cykl: Pendergast
Tom: 3
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Czyta: Janusz Zadura

Ekipa robotników burząca XIX-wieczny budynek w Nowym Jorku odkrywa w piwnicy szczątki 36 ciał pozbawionych pewnego fragmentu kręgosłupa. Do akcji wkracza agent FBI Pendergast. Zlecona mu sprawa to nie lada zagadka, bo zbrodnię popełniono ponad sto lat temu, tymczasem w mieście dochodzi do nowej fali zabójstw, a ich ofiary są okaleczane w podobny sposób. Kto stoi za obecnymi morderstwami?
„Gabinet osobliwości” to trzeci tom przygód ekscentrycznego agenta specjalnego FBI.

 

Autorzy: Douglas Preston, Lincoln Child
Tytuł: Martwa natura z krukami
Cykl: Pendergast
Tom: 4
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Czyta: Janusz Zadura

W czwartym tomie serii „Pendergast” tytułowy bohater – agent FBI – wyjeżdża na urlop do miasteczka Medicine Creek w Kansas. Jednak nawet tu nie będzie mu dane wypocząć po ciężkiej pracy. Okazuje się, że w miasteczku grasuje nieuchwytny seryjny morderca. Jego zbrodnie charakteryzuje to, że ofiary zostają potwornie okaleczone i upozowane w dziwaczny sposób. Miejscowa policja jest bezradna, więc Pendergast rozpoczyna własne śledztwo, w którym pomaga mu zbuntowana nastolatka Corrie Swanson. Z czasem agent FBI dowiaduje się, że morderstwa są związane z klątwą ciążącą nad Medicine Creek.

 

Autor: Clive Cussler
Tytuł: Atlantyda odnaleziona
Cykl: Przygody Dirka Pitta
Tom: 15
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller, przygoda
Czyta: Wojciech Chorąży

Cykl o przygodach Dirka Pitta, wydawany od połowy lat 70. XX w., wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. W piętnastym tomie główny bohater, poszukiwacz przygód i pracownik Narodowej Agencji Badań Podwodnych (NUMA) zmierzy się z kolejnymi wyjątkowymi wyzwaniami. Tym razem zagadka dotyczy trzech na pozór różnych i odległych czasowo zdarzeń. Pierwsze ma miejsce w 1858 roku, kiedy załoga statku wielorybniczego znajduje uwięziony w lodach Antarktydy wrak, a w jego ładowni czaszkę z obsydianu. W marcu 2001 roku w starej kopalni złota w Kolorado grupa antropologów odkrywa grotę i tajemnicze inskrypcje oraz... czaszkę z obsydianu. Miesiąc później statek badawczy NUMA zostaje zaatakowany przez niemiecki U-Boot z czasów II wojny światowej.
Dirk Pitt jest przekonany, że coś łączy te fakty. Nie przypuszcza jednak, że ujawnienie starożytnej tajemnicy może pomóc współczesnym fanatykom przejąć władzę nad światem...

 

Autor: Clive Cussler
Tytuł: Cerber
Cykl: Przygody Dirka Pitta
Tom: 16
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller, przygoda
Czyta: Wojciech Chorąży

„Cerber” to już szesnasty tom przygód Dirka Pitta – poszukiwacza skarbów i tajemnic, czyli Indiany Jonesa, Jamesa Bonda i MacGyvera w jednym. Na rozwiązanie czeka kolejna zagadka. W 2003 roku supernowoczesny statek wycieczkowy wyrusza w dziewiczy rejs po Pacyfiku, który okazuje się zarazem jego ostatnią podróżą. W 1894 roku amerykański okręt wojenny spotyka na Morzu Karaibskim tajemniczy obiekt, przez który zostaje staranowany. Czy między tymi wydarzeniami, a także znacznie odleglejszym w czasie dopłynięciem Wikingów do Ameryki Północnej, gdzie żeglarze znajdują śmierć, istnieją powiązania?
Dirk Pitt odkrywa, że wszystkie te zdarzenia układają się w zbrodniczy plan, a jednocześnie prowadzą do niewiarygodnego odkrycia. Odwieczne marzenie człowieka może się spełnić i przerażająco zmienić losy ludzkości. Czym lub kim w tym wypadku jest tytułowy Cerber – mitologiczny trójgłowy strażnik wejścia do świata zmarłych?

 

Autor: Clive Cussler
Tytuł: Odyseja trojańska
Cykl: Przygody Dirka Pitta
Tom: 17
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller, przygoda
Czyta: Wojciech Chorąży

W siedemnastym tomie opowieści o Dirku Pitcie bohater stara się zapobiec katastrofie ekologicznej. Do oceanu dostaje się groźna substancja, od której ginie morska flora i fauna. Wszystko wskazuje na to, że winowajcą jest koncern badawczy, który wierci tunele w dnie oceanu. W trakcie akcji ratunkowej Dirk Pitt odnajduje antyczne skarby i zdobywa informacje rzucające nowe światło na historię wojny trojańskiej i wyprawę Odysa. Natrafia też na ślad owładniętych szaloną ideą fanatyków krwawych obrzędów. Jak zawsze w „Przygodach Dirka Pitta” czytelnika czeka dynamiczna akcja i spotkanie z nowymi bohaterami. W tym tomie pojawi się kolejne pokolenie poszukiwaczy – dzieci Dirka, bliźnięta Pitt.

 

Autor: Susan Elizabeth Phillips
Tytuł: Urodzony uwodziciel
Cykl: Chicago Stars
Tom: 7
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Czyta: Czyta Bożena Furczyk

Niespełniona malarka Blue Bailey spośród wielu nauk życiowych wyniosła przede wszystkim tę, że może liczyć jedynie na siebie. Nauczyła się też, że nie wolno ufać mężczyznom, szczególnie tym przystojnym i bogatym. Gdy Blue spotyka na swojej drodze gwiazdora futbolu, obawia się głębszego zaangażowania. Nie podejrzewa nawet, że atrakcyjny, pewny siebie mężczyzna ma, podobnie jak ona, złe doświadczenia życiowe i boi się ponownie zaangażować. Czy malarka i idol futbolu odważą się na związek?
Mimo że tytuł całego cyklu odnosi się do  nazwy drużyny amerykańskiego futbolu „Stars” z Chicago, głównymi bohaterkami są tu kobiety, których losy w pewien sposób splotły się ze światem sportu i sportowcami. Każdy tom dotyczy innej bohaterki, więc książki można czytać bez znajomości poprzednich części.

 

Autor: Susan Elizabeth Phillips
Tytuł: Moja pierwsza gwiazda
Cykl: Chicago Stars
Tom: 8
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Czyta: Bożena Furczyk

Książka dla miłośników lekkiej literatury, przyprawiona szczyptą sensacji i humoru. Główna bohaterka Piper Dove zostaje właścicielką agencji detektywistycznej. Jej pierwsze zlecenie polega na obserwacji przystojnego Coopera Grahama, byłej gwiazdy futbolu i mężczyzny, który zawsze dostaje to, czego chce. Graham zauważa, że jest śledzony i… proponuje Piper pracę, polegającą na inwigilacji pracowników ekskluzywnego nocnego klubu, którego jest właścicielem. Podczas wykonywania zlecenia pani detektyw zaczyna podejrzewać, że ktoś nastaje na życie Grahama, ale ten lekceważy zagrożenie. Ponieważ jednak Piper bardzo poważnie podchodzi do swoich obowiązków, postanawia chronić Coopera niezależnie od jego opinii na ten temat. W końcu jej marzenie to być najlepszą prywatną detektyw w Chicago…

 

Autor: Kai Meyer
Tytuł: Noc żywych straszydeł
Cykl: Siedem pieczęci
Tom: 6
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Czyta: Bożena Furczyk

„Siedem pieczęci” to seria książek przygodowych z elementami fantasy. Jej bohaterami jest czwórka nastoletnich przyjaciół: rudowłosa Kira, Chryzek, Liza i Nils, którzy walczą z siłami ciemności. W tomie szóstym miasto Giebelstein, gdzie mieszkają, kolejny raz staje się areną przerażających wydarzeń. Jest oblegane przez ożywione strachy na wróble z tajemniczymi ćwiekami w głowach. Ćwieki okazują się pozostałością po zarazie, która nawiedziła Giebelstein w XIV wieku. Jak to się stało, że pojawiły się kilkaset lat później, a wraz z nimi straszydła? Wszystko wskazuje na związek z pewnym demonem...
W nierównej walce ze złym duchem przyjaciele zyskują ważnego sprzymierzeńca. To archiwista Fleck, który dużo wie o przeszłości miasteczka, także tej niechlubnej, skrzętnie ukrywanej, a związanej z magią.

 

Autor: Kai Meyer
Tytuł: Demony morskich głębin
Cykl: Siedem pieczęci
Tom: 7
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Czyta: Bożena Furczyk

Kira i trójka jej przyjaciół wybierają się na wakacyjną wyprawę organizowaną przez ojca dziewczynki – naukowca, podróżnika i pisarza, który bada zjawiska nadprzyrodzone. Tym razem obiektem jego zainteresowania jest zatopiona na dnie oceanu łódź wikingów.
Po dotarciu do celu okazuje się, że w burcie skamieniałego wraku znajduje się dziura wybita od środka, jakby coś uwolniło się ze statku. W dodatku na rękach przyjaciół pojawiają się pieczęcie, co oznacza, że w okolicach znaleziska jest obecna magia. Kontakt z bazą na powierzchni nagle się urywa, a w ostatnim przekazie widać, że wtargnął do niej ktoś obcy. Stowarzyszenie Arkanum, największy wróg Kiry, Chryzka, Lizy i Nilsa, tym razem ma dużą przewagę.

 

Autor: Kai Meyer
Tytuł: Diabelskie Halloween
Cykl: Siedem pieczęci
Tom: 8
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Czyta: Bożena Furczyk

Miasto Giebelstein świętuje Halloween. Kira, Liza, Nils i Chryzek są w szkole, gdzie biorą udział w przygotowywaniu świątecznych atrakcji. Jednak w tym roku nic nie przebiega tak jak zazwyczaj. Kilkoro uczniów, w tym Liza, przepada bez śladu, a po korytarzach przechadza się dyrektor, który kierował szkołą sto lat wcześniej. To spisek sił ciemności i tylko znalezienie ukrytych w budynku artefaktów pozwoli odesłać upiornego dyrektora w zaświaty i sprowadzić przyjaciółkę całą i zdrową. Nie jest to łatwe zadanie, gdy dekoracje i rekwizyty ożywają… Z latającymi dyniami można sobie poradzić, ale potwór z Czarnej Laguny czy wilkołak są już poważnym problemem. Tymczasem Liza przeżywa własną przygodę i musi się zmierzyć z koszmarem każdego ucznia.

 

Autor: Kai Meyer
Tytuł: Brama do zaświatów
Cykl: Siedem pieczęci
Tom: 9
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Czyta: Bożena Furczyk

Kira wyrusza w podróż do Anglii, a dokładniej do Kornwalii – krainy legendarnego króla Artura, gdzie przebywa jej tata. Trójka jej przyjaciół ma dołączyć później. Profesor Rabenson jest zajęty badaniami, więc Kira spędza dużo czasu na samotnych wędrówkach. W czasie jednej z nich spotyka tajemniczą kobietę o imieniu Dea, która przestrzega dziewczynkę przed królową czarownic Morganą. Ostrzeżenia są zasadne – Kira zostaje porwana przez sługi Morgany i przeniesiona do celtyckiego świata magii. Będzie tam musiała sobie radzić jedynie z pomocą Dei, bo siły ciemności sprzysięgły się, żeby Liza, Nils i Chryzek nie dotarli do przyjaciółki.
W tym tomie Kira dowiaduje się dużo o matce, szkoli się w magii i przekonuje się, jak ważną rolę ma do odegrania w odwiecznej walce z siłami Arkanum.

 

Autor: Kai Meyer
Tytuł: Księżycowy wędrowiec
Cykl: Siedem pieczęci
Tom: 10
Gatunek: literatura dziecięca i młodzieżowa
Czyta: Bożena Furczyk

Kira po powrocie z Anglii dużo czasu spędza w archiwum, gdzie szuka informacji o magii. Chryzek i Liza wybierają się na występ objazdowego Teatru Cieni. Ma się on odbyć na starym, nieużywanym nasypie kolejowym, na którym nie wiadomo skąd pojawiły się dziwne wagony. Mieszkańcy miasta obecni na przedstawieniu nie widzą w tym jednak nic niezwykłego, a co więcej, zachowują się jak w transie. Kiedy Chryzek i Liza próbują odkryć, jakie zamiary mają zamaskowani pracownicy teatru, Kira i chory Nils, uwięzieni przez stworzenia przypominające latające gwiazdy, odnajdują związek między artystami przybyłymi do miasta a nieczynnym od lat pobliskim obserwatorium astronomicznym.
„Księżycowy wędrowiec” to ostatni tom z cyklu „Siedem pieczęci”. Jak na finał przystało, akcja się zagęszcza. Niebezpieczeństwo grozi wszystkim mieszkańcom miasta. Czy czwórce przyjaciół uda się ich uratować?

 

Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala
Cykl: Piąta fala
Tom: 1
Gatunek: literatura młodzieżowa, fantastyka postapokaliptyczna
Czyta: Katarzyna Anzorge

„Piąta fala” to pierwszy tom trylogii. Wydarzenia rozgrywają się po rozpoczęciu inwazji na Ziemię przez najeźdźców z kosmosu, którzy chcą unicestwić ludzkość. Swój plan realizują stopniowo – falami: po pierwszej nastaje ciemność, po drugiej nie ma dokąd uciekać, po trzeciej gaśnie nadzieja, a po czwartej pozostaje nauka, aby nie ufać nikomu.
Po przejściu czterech fal życie zachowała zaledwie garstka z siedmiu miliardów mieszkańców Ziemi. Główna bohaterka Cassie wędruje przez zgliszcza Ameryki, żeby znaleźć sprzymierzeńców, zanim nadejdzie piąta fala i położy kres ludzkości. Musi przy tym ukrywać się przed istotami, które wyglądem przypominają ludzi, a których zadaniem jest likwidacja ocalałych. W przeddzień zagłady ludzie żyją w stanie ciągłego zagrożenia, walki i ucieczki, ale jest też miejsce na lojalność i poświęcenie.

 

Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala. Bezkresne morze
Cykl: Piąta fala
Tom: 2
Gatunek: literatura młodzieżowa, fantastyka postapokaliptyczna
Czyta: Katarzyna Anzorge

Ludzie, którzy przeżyli kolejne fale inwazji obcych, uświadamiają sobie, że w nowej rzeczywistości nie wolno nikomu ufać. Konflikt dwóch cywilizacji się zaostrza, a przetrwać może tylko jedna z nich.
Cassie wraz z przyjaciółmi próbuje dostosować się do nowych warunków, a nawet podejmuje działania przeciwko wrogowi. Zbliża się jednak trudny okres zimy. Czy więzi między przyjaciółmi pozostaną nienaruszone? W grupie nastolatków kształtują się nowe relacje, zawiązują się sojusze. Między Cassie a Evanem rozwija się uczucie, chociaż chłopak nadal jest wielką niewiadomą – może być ostatnią nadzieją na ocalenie, ale i zagrożeniem dla wszystkich…

 

Autor: Rick Yancey
Tytuł: Piąta fala. Ostatnia gwiazda
Cykl: Piąta fala
Tom: 3
Gatunek: literatura młodzieżowa, fantastyka postapokaliptyczna
Czyta: Katarzyna Anzorge

Ostatni tom trylogii opisuje cztery dni, które pozostały ludzkości przed ostateczną zagładą. Nie ma sensu dłużej się ukrywać i uciekać. Jedyną szansę na ocalenie może przynieść zniszczenie statku obcych. Zagadka, kim naprawdę są przybysze z kosmosu, wreszcie zostanie rozwiązana.
Dla Cassie i jej przyjaciół to czas szybkiego dojrzewania, poświęcenia, miłości i zemsty. Każdy z grupy radzi sobie z nową rzeczywistością na swój sposób. Jaką rolę ma odegrać Cassie w ratowaniu świata i czy ludzkość zdoła przetrwać? Rozpoczyna się odliczanie do końca...

 

Autor: Andrzej W. Sawicki
Tytuł: Nadzieja czerwona jak śnieg
Gatunek: fantastyka, fantasy
Czyta: Krzysztof Nowik

Jest rok 1863. W Królestwie Polskim wybucha powstanie styczniowe. Za sprawą nieznanej anomalii  zarówno wśród powstańców, jak i po stronie Moskali pojawiają się odmieńcy. Są odrzuceni przez kościół, ścigani przez służby państwowe, a zwykli ludzie boją się ich i nienawidzą. Kierownictwo rządu powstańczego stara się za wszelką cenę mieć ich w swoich szeregach. Dlaczego? Bo odmieńcy są obdarzeni nadprzyrodzonymi zdolnościami, dającymi przewagę nad wrogiem.
„Nadzieja czerwona jak śnieg” to inne spojrzenie na powstanie. Obok scen batalistycznych znanych z podręczników, faktów historycznych i ciekawostek oddających klimat epoki opisane są zdarzenia fantastyczne. Fabuła jest nieprzewidywalna i wiele razy zaskakuje, udowadniając, że połączenie powieści historycznej z fantasy może dać ciekawy efekt.

Autor: Mirosława Kareta
Tytuł: Pokochałam wroga
Cykl: Saga rodu Petrycych
Tom: 1
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Joanna Gajór

Książka o poszukiwaniu swoich korzeni, o przeszłości i namiętnościach. Akcja pierwszego tomu rozgrywa się dwutorowo: w latach 40. i 90. XX wieku. Maksymilian, szanowany krakowski lekarz, odnajduje pamiętnik matki z lat wojennych. Te zapiski, a także słowa wypowiedziane przez nią na łożu śmierci, naprowadzą go na ślad rodzinnej tajemnicy.
Jadwiga wbrew sobie zakochuje się w niemieckim żołnierzu. Tego związku nie może zaakceptować ani jej rodzina, ani otoczenie, a ona sama staje przed dylematem, czy ważniejszy jest patriotyzm, czy uczucie do człowieka będącego wrogiem.
Maksymilian odtwarza historię rodziny, a poszukiwania prowadzą go między innymi do Monachium. Tam odkrywa, że ktoś chce mu uniemożliwić poznanie prawdy.

 

Autor: Mirosława Kareta
Tytuł: Bezimienni
Cykl: Saga rodu Petrycych
Tom: 2
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Joanna Gajór

Kolejny tom sagi, w której miłość jest pełna heroizmu, a prawda i pamięć o przeszłości są wartościami nadrzędnymi. Podobnie jak w pierwszej części, wydarzenia z lat 90. przeplatają się ze wspomnieniami wojennymi.
Działająca w konspiracji Pelagia ukrywa rannego lotnika RAF-u. O jego istnieniu nikt nie może się dowiedzieć, bo byłoby to zagrożenie krakowskiego podziemia. Dopiero pół wieku po zakończeniu wojny kobieta zaczyna mówić o przeżyciach okupacyjnych i alianckim pilocie. Te opowieści są tak niesamowite, że nawet najbliżsi wątpią w ich prawdziwość. Tylko Ania Petrycy chce pomóc ciotce Pelagii w odnalezieniu świadków, którzy potwierdziliby jej słowa.

 

Autor: Mirosława Kareta
Tytuł: Teczka
Cykl: Saga rodu Petrycych
Tom: 3
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Czyta: Joanna Gajór

W mrocznej powojennej rzeczywistości Polski lat 50. XX wieku poświęcenie dla drugiego człowieka i wierność etosowi lekarza kosztowały Benedykta Petrycego utratę wolności, zdrowia i pracy. Kilka lat po jego śmierci po Krakowie zaczynają krążyć pogłoski o współpracy lekarza z ówczesną władzą. Maksymilian, przybrany syn Benedykta, chce oczyścić ojca z zarzutów. Próbuje odnaleźć teczkę ojca, założoną przez bezpiekę, a także dowiedzieć się, komu zależy na kompromitacji rodziny Petrycych. Tropy prowadzą do Francji…
Maksymilian, oprócz przywrócenia ojcu dobrego imienia i próby naprawienia jego błędów, musi stawić czoła również problemom osobistym – skomplikowanym relacjom z żoną i dorosłymi dziećmi oraz narodzinom kolejnego potomka.

 

Autor: Maria Paszyńska
Tytuł: Dziewczęta wygnane
Cykl: Owoc granatu
Tom: 1
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Elżbieta Kijowska

Jest lato 1939 roku. Bliźniaczki Stefania i Elżbieta Łukawskie spędzają beztroskie wakacje u dziadków na Kresach Wschodnich. Tutaj przeżywają pierwsze dorosłe uczucie, ale ponieważ zakochują się w tym samym mężczyźnie, rywalizują ze sobą. Odmienne postawy życiowe sióstr kładą się cieniem na relacje między nimi.
Wybucha wojna, a wkrótce nadciąga Armia Czerwona. Dziewczęta z matką i młodszym bratem zostają wywiezione na Syberię. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie, w której za każdy dzień życia przyjdzie płacić wysoką cenę.

 

Autor: Maria Paszyńska
Tytuł: Kraina snów
Cykl: Owoc granatu
Tom: 2
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Elżbieta Kijowska

W 1941 roku na mocy amnestii Polacy wywiezieni na Syberię, w tym bliźniaczki Elżbieta i Stefania, mogą opuścić zesłanie. Podążają za Armią Andersa i docierają do Iranu, który wydaje się im rajem na Ziemi. Jednak bolesne doświadczenia z Syberii utrudniają siostrom zaadaptowanie się do nowych warunków i znalezienie spokoju. Traumatyczne przejścia nie zacieśniły rodzinnych więzi i drogi sióstr się rozchodzą…
Książka opowiada o sile miłości oraz człowieczeństwie nieznającym podziałów religijnych czy narodowych. Została zainspirowana autentycznymi historiami uchodźców wojennych, którzy na obczyźnie próbowali rozpocząć życie na nowo.

 

Autor: Maria Paszyńska
Tytuł: Świat w płomieniach
Cykl: Owoc granatu
Tom: 3
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Elżbieta Kijowska

Akcja toczy się w Iranie w roku 1963. Bliźniaczki Stefania i Elżbieta wiodą ustabilizowane życie u boku mężów. Jednak ich nadzieje na odnalezienie spokoju w drugiej ojczyźnie okazały się płonne. Elżbieta, znana farmaceutka i ceniony naukowiec, nie może zapomnieć o tragicznej przeszłości. Stefania, chociaż osiągnęła cel, jakim było poślubienie Jędrzeja, nie potrafi się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Tymczasem kraj, który dał im schronienie, zmierza w stronę fundamentalizmu. Ci, którzy nie dostosowują się do nowego porządku, stają się wrogami.

 

Autor: Maria Paszyńska
Tytuł: Powroty
Cykl: Owoc granatu
Tom: 4
Gatunek: literatura obyczajowa, romans, powieść historyczna
Czyta: Elżbieta Kijowska

Ostatni tom serii o siostrach Stefanii i Elżbiecie Łukawskich, które druga wojna światowa zawiodła przez Syberię do Iranu. Nowa ojczyzna nie jest już bezpiecznym miejscem. W 1979 roku Iran rządzony przez Chomeiniego staje się państwem wyznaniowym. Elżbieta z córką Anną uciekają do Francji, gdzie zatrzymują się u Stefanii i jej męża. Elżbieta nadal nie znajduje porozumienia z siostrą i szuka ukojenia w pracy naukowej. Nie zauważa, że traci kontakt z córką. Natomiast Ania bardzo zbliża się do ciotki. Małżeństwo Stefanii i Jędrzeja przechodzi kryzys, siostry czują się w Paryżu obco i coraz częściej rozmawiają o powrocie do Polski. Czy w peerelowskiej Warszawie odnajdą to, czego szukały przez całe życie i uda im się naprawić dawne błędy?

 

Autor: Marek Borucki
Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Tom: 1
Gatunek: literatura faktu, biografie
Czyta: Marcin Popczyński

Postacie opisane w tej książce osiągnęły wiele: sławę, szacunek i uznanie, a ich dokonania przyczyniły się do rozwoju światowej nauki i kultury. Tymczasem w Polsce, swojej ojczyźnie, są mało znane lub w ogóle zapomniane. Autor przedstawia szkice biograficzne 39 naszych rodaków i rodaczek – genialnych naukowców, artystów, wynalazców i inżynierów, pisarzy, pedagogów i społeczników. Każdy rozdział przybliża życie danej osoby i jej dokonania. Ludzie ci uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach swoich czasów, otrzymywali prestiżowe wyróżnienia i nagrody, prezentowali się przed ogromną publicznością, a z ich osiągnięć korzystają kolejne pokolenia. Wśród nich jest na przykład Ernest Malinowski, twórca kolei transandyjskiej, Rudolf Modrzejewski, którego firma budowała mosty, czy Roman Maciejewski – kompozytor i dyrektor muzyczny wytwórni filmowej Metro Goldwyn Mayer.

 

Autor: Marek Borucki
Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Tom: 2
Gatunek: literatura faktu, biografie
Czyta: Marcin Popczyński

W drugiej części książki „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” autor przedstawia kolejne 32 postaci Polaków i Polek, którzy wywarli wpływ na obecny obraz świata, wzbogacając naukę i kulturę, ale w swojej ojczyźnie są mało znani. Często opuszczali rodzinny kraj w dramatycznych okolicznościach – z powodów politycznych, konfliktów zbrojnych, a czasami przyczyną było pochodzenie… Wśród nich znajdują się naukowcy, przedsiębiorcy, artyści, lekarze, społecznicy i wielu innych. Twórcą działającej do dziś wielkiej marki kosmetycznej Max Factor był Maksymilian Faktorowicz, a polski inżynier, Mieczysław Bekker, skonstruował pojazd wykorzystywany przez wyprawy Apollo na Księżycu. Natomiast primadonna Ada Sari nazywała się Jadwiga Szayer i pochodziła z Wadowic. To tylko kilka z wcale nie najciekawszych przykładów sylwetek naszych rodaków, o których warto pamiętać.

 

Autor: Zygmunt Klukowski
Tytuł: Zamojszczyzna 1918–1943
Seria: Świadectwa
Tom: 1
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Czyta: Michał Maciejewski

Tom pierwszy dwutomowej edycji autorskich i osobistych tekstów zmarłego w 1959 roku doktora Zygmunta Klukowskiego – regionalisty, lokalnego społecznika i bibliofila. Jego wspomnienia i dzienniki, niektóre dotąd niepublikowane, są uniwersalną kroniką XX wieku całego kraju zapisaną przez pryzmat regionu.
Doktor Klukowski uważał za swój obowiązek obiektywne zapisywanie historii bez szczegółów z życia osobistego. Dlatego uznawany jest za najważniejszego historyka ówczesnej Zamojszczyzny. Był świadkiem wydarzeń, które boleśnie doświadczyły zarówno Polskę, jak i jego samego.
Tom pierwszy obejmuje lata 1918–1943. Zawiera wspomnienia z okresu od 1918 do 1939 roku, w których opisuje swój region, zróżnicowaną etnicznie ludność i jej życie codzienne, oraz zapiski w formie dziennika z lat 1939–1947, w których relacjonuje dokładnie i systematycznie czasy wojny i okupacji.

 

Autor: Zygmunt Klukowski
Tytuł: Zamojszczyzna 1944–1959
Seria: Świadectwa
Tom: 2
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo: Ośrodek Karta
Czyta: Michał Maciejewski

Kolejny tom dwutomowej edycji autorskich i osobistych tekstów zmarłego w 1959 roku doktora Zygmunta Klukowskiego – regionalisty i lokalnego społecznika. Jego wspomnienia i dzienniki, niektóre dotąd niepublikowane, stanowią uniwersalną kronikę XX wieku, zapisaną przez pryzmat regionu i kraju. Doktor Klukowski starał się obiektywnie przedstawiać historię, unikając szczegółów z życia osobistego, dlatego uznawany jest za najważniejszego historyka ówczesnej Zamojszczyzny
Tom drugi obejmuje lata 1944–1959. Zawiera wspomnienia z pobytu w więzieniu w latach 50. i listy  pisane pod koniec życia. Wnikliwa i cenna analiza rozwoju sytuacji politycznej i społecznej obecna w tekstach doktora sprawiła, że niektóre zapiski były ukrywane poza granicami kraju. W posłowiu przedstawiono sylwetkę Zygmunta Klukowskiego i losy jego tekstów, łącznie z historią ich odzyskania.

Autor: Adam Faber
Tytuł: Księga luster
Seria: Kroniki Jaaru
Tom: 1
Gatunek: powieść fantastyczna, powieść przygodowa dla młodzieży
Czyta: Hanna Kinder-Kiss

Kate to typowa nastolatka mieszkająca w Londynie. Wszystko się zmienia w dniu, kiedy w jej ręce trafia „Księga Luster”. Za jej pomocą Kate chce rzucić miłosny urok na przystojnego Jonathana. Jednak zaklęcie działa zupełnie inaczej i dziewczyna trafia do Jaaru – krainy magicznych istot.
Wśród jej mieszkańców jest fer o imieniu Fion, który musi znaleźć przypisaną sobie czarownicę, i jednorożec Jawis szukający swojego miejsca w życiu. Drogi Kate i tej dwójki prędzej czy później się przetną.
Tymczasem w Londynie, ze sklepu, w którym cała historia się zaczęła, znika magiczny kamień o potężnej mocy. Kate wraz z towarzyszami spróbuje go odnaleźć, a przy okazji zostanie wplątana w intrygi nikczemnej nimfy Erato. Jaar jest zagrożony, a dawne konflikty odżywają…

 

Autor: Adam Faber
Tytuł: Czarny amulet
Seria: Kroniki Jaaru
Tom: 2
Gatunek: powieść fantastyczna, przygodowa dla młodzieży
Czyta: Hanna Kinder-Kiss

Od chwili, gdy Kate znalazła się w tajemniczej krainie Jaar, jej życie uległo zmianie. Zwykła nastolatka zostaje początkującą czarownicą i pierwszy raz ma jechać na magiczne wakacje.
W czasie letniego obozu uczy się magii, poznaje inne młode wiedźmy i  stowarzyszenie Strażników Żywiołów, a w pobliżu pojawia się jej szkolna sympatia, Jonathan. Szybko okazuje się, że nie wszyscy są przyjaciółmi głównej bohaterki, a jej sny zaczyna nawiedzać „magiczny prześladowca”. Razem z ferem Fionem Kate próbuje dowiedzieć się, kto nim jest.
W tym tomie „Kronik Jaaru” czytelnik dostanie dawkę grozy, czarnej magii i pojawią się wątki detektywistyczne. Odradza się potężny wróg ludzi i mieszkańców Jaaru.  Jeszcze nigdy oba światy nie były sobie tak bliskie.

 

Autor: Adam Faber
Tytuł: Siedem bram
Seria: Kroniki Jaaru
Tom: 3
Gatunek: powieść fantastyczna, powieść przygodowa dla młodzieży
Czyta: Hanna Kinder-Kiss

W życiu młodej czarownicy Kate teoretycznie wszystko układa się wspaniale. Ma oddanych przyjaciół i jest z nią ukochany, ale dla Jaaru i mieszkańców Ziemi nadchodzą trudne czasy. Mroczne siły budzą się do życia i Strażnicy Żywiołów będą musieli sprostać nowemu, niebezpiecznemu wyzwaniu.
Wszystko zaczyna się od zniknięcia w niewyjaśnionych okolicznościach siostry bliźniaczki fera Fiona tuż przed jej ślubem z księciem ferów.  Podczas poszukiwań Kate z przyjaciółmi, kierując się wskazówkami wieszczki, Babci Annwynn, musi przejść przez siedem bram, za którymi czekają liczne przeszkody, i odwiedzić dwie krainy będące w stanie wiecznej wojny. Świat Jaaru staje się coraz mroczniejszy…

Autor: Katherine Parker
Tytuł: Gorzej być nie może
Seria: Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty
Gatunek: powieść dla młodzieży
Wydawnictwo: Elf
Czyta: Katarzyna Anzorge

Wakacje w Nowym Meksyku zapowiadają się wspaniale. Konie, słońce, góry, pustynia… A może i przystojny chłopak? Natasha wraz z przyjaciółka Sandrą wyjeżdża na obóz jeździecki. Wierzy, że przeżyje tam dziesięć wspaniałych dni. Jedyne, co może jej w tym przeszkodzić to udział w obozie Clinta – jej odwiecznego wroga, który – odkąd się poznali w przedszkolu – zawsze ją ośmieszał. Natasha próbuje go ignorować. Jednak wydarzenia, które mają miejsce na obozie, zmuszają tę dwójkę do współpracy, kolejny raz udowadniając mądrość przysłowia „Kto się czubi, ten się lubi”.

 

Logo PFRON

Projekt Współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 Fundacja KLUCZ, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
tel. 602 638 466| e-mail:
Pełne dane kontaktowe