Logo 1%

PrzekaĹź 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Literatura współczesna w standardzie DAISY

 

Logo PFRON

 

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Niniejszy projekt, zrealizowany w 2015 roku, ma na celu wspieranie edukacji oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród osób niepełnosprawnych wzrokowo w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb i gustów młodego pokolenia.

Efektem tego przedsięwzięcia jest przekazanie bibliotekom obsługującym osoby niewidome i słabowidzące w całej Polsce 50 tytułów.

Ważnym udogodnieniem dla czytelników jest format pliku elektronicznego, w jakim zostaną wydane książki. To DAISY, opracowany specjalnie dla osób z uszkodzonym wzrokiem i najbardziej im przyjazny – uniwersalny standard, dostosowany do wielu typów przenośnych odtwarzaczy produkowanych na całym świecie i stale udoskonalany po to, aby jak najbardziej zbliżyć książkę w wersji dla osób niepełnosprawnych wzrokowo do czarnodrukowego oryginału. Książka DAISY jest bowiem zbudowana z dwóch warstw: dźwiękowej i tekstowej, a ich połączenie umożliwia wygodne nawigowanie (np. kartka po kartce) i korzystanie z książki w sposób wcześniej nieosiągalny. Usłyszany tekst można przeczytać przy użyciu linijki brajlowskiej, zobaczyć na monitorze komputera (opcja dla osób słabowidzących) oraz wydrukować. DAISY to najnowocześniejszy format książek dla osób z uszkodzonym wzrokiem, dlatego też nasza fundacja przygotowuje książki właśnie w tym standardzie.

Prace nad projektem zostały zakończone, a efektem projektu jest wydanie 50 książek w standardzie DAISY i przekazanie ich w nakładzie 500 egzemplarzy do ponad 100 bibliotek obsługujących osoby niepełnosprawne wzrokowo.

Po więcej informacji na temat projektu zapraszamy do Artykułu.

 

Przedstawiamy fragmenty z wybranych książek:

Fragment 1 Zygmunt Miłoszewski "Domofon" czyta Michał Maciejewski: link

Fragment 2 Holly Webb "W poszukiwaniu domu" czyta Jacek Kiss : link

Fragment 3 John Boyne "Chłopiec w pasiastej piżamie" czyta Michał Maciejewski : link

Fragment 4 Holly Webb "Marysia Rebusek" czyta Ada Gostkowska : link

Fragment 5 Lee Child "Poziom śmierci" czyta Janusz Zadura : link

Fragment 6 Chris Kyle "Cel snajpera" czyta Michał Breitenwald link

Wykaz bibliotek, do których zostaną przekazane ksiażki: Biblioteki

Fundacja KLUCZ, 02-493 Warszawa, ul. Krańcowa 23/27
tel/fax: (022) 873-15-29 | e-mail:
Pełne dane kontaktowe