Logo 1%

Przekaż 1% naszej organizacji

Logo OPP


Logo 1%
Dołącz do nas na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23.12.2018

„To właśnie tego wieczoru
Od bardzo wielu wieków
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku”

Fundacja Klucz składa Państwu życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas upłynie Państwu w ciepłej atmosferze i będzie okazją do odpoczynku od szarej codzienności.
Czego serdecznie życzy
Fundacja Klucz

10.11.2018

Sprawdź czy w Twoim powiecie można składać wnioski przez Internet!

System SOW umożliwia Osobom Niepełnosprawnym i podmiotom działającym na ich rzecz aplikowanie o środki PFRON będące w gestii jednostek samorządowych za pomocą Internetu. Dzięki nowoczesnej platformie informatycznej mogą Państwo uzyskać informację na temat wsparcia dostępnego z PFRON, a następnie wypełnić, podpisać i złożyć wniosek, dokonać ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień, podpisać umowę oraz rozliczyć dofinansowanie.

Stawiamy na niezależność
Nie muszą już Państwo angażować rodziny i znajomych, żeby zawieźli Pana/ią do urzędu. Nie muszą Państwo stać w długiej kolejce. Teraz mogą Państwo złożyć wniosek przez Internet! Wszystko to za pomocą SOW https://sow.pfron.org.pl/.

Skorzystaj z udogodnień 
Obecnie dokładamy starań, aby wyposażyć pracowników ośrodków pomocy społecznej w tablety. Dzięki nim będą mogli nie tylko poinformować Państwa o dostępnych dofinansowaniach, ale także złożyć w Państwa imieniu stosowny wniosek. Do Państwa dyspozycji jest również portal SOW https://portal-sow.pfron.org.pl  na którym znajdują się m.in. informacje o szkoleniach internetowych, dla tych z Państwa, którzy lubią wiedzieć więcej. 
Masz pytania – daj nam znać!
Na każdym etapie wypełniania wniosku o dofinansowanie pomocą służą pracownicy infolinii SOW, którzy pod numerami telefonów: 0 800 889 777 (połączenie bezpłatne) lub 22 702 00 00 (połączenie płatne zgodnie z cennikiem operatora) w godzinach 9-17 udzielają wszelkich potrzebnych informacji.
System SOW jest dla każdej ON w naszym kraju 
SOW jest narzędziem dla osób z niepełnosprawnościami i wszystkich, którzy działają na ich rzecz. Jego celem jest usprawnienie procesu składania wniosków o dofinansowanie ze środków PFRON, a tym samym poprawa jakości Państwa życia i przeciwdziałanie wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Dokładamy starań, aby wszystkie samorządy przyłączyły się do systemu. Jeżeli jednostka na Państwa terenie nie przystąpiła jeszcze do systemu SOW to trzeba ich zapytać - dlaczego?
Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod adresem: sow@pfron.org.pl.

12.06.2018

Pojazdy elektryczne i co dalej?

W połowie roku 2017 w prasie pojawiły się informacje o planowanym przez Zakład Transportu Miejskiego (ZTM) w Warszawie zakupie autobusów elektrycznych. Informacja ta zaniepokoiła nas ze względu na bezpieczeństwo osób niewidomych uczestniczących w ruchu drogowym jako piesi. Dlatego też opracowaliśmy obszerny materiał informujący o zaletach oraz niebezpieczeństwach związanych z cichymi środkami transportu. Materiały te przesłaliśmy do ZTMu. 
5 kwietnia br. odbyło się spotkanie na temat zakupu przez ZTM autobusów elektrycznych oraz problemów z tym związanych. Na spotkaniu powołano Radę Warszawskiego Transportu Publicznego, która m.in. miała zająć się wprowadzeniem autobusów elektrycznych do transportu miejskiego w Warszawie. 
Radę reprezentują różne grupy użytkowników warszawskich dróg. 
W Radzie środowiska osób niepełnosprawnych reprezentuje pani Anita Siemaszko ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych.
Niestety, na dwóch kolejnych spotkaniach problem bezpieczeństwa osób niewidomych w ruchu drogowym nie został podjęty, dlatego Zarząd Fundacji "Klucz" postanowił napisać do przedstawiciela osób niepełnosprawnych zapytanie, kiedy Rada zajmie się w/w problemem. 
Dobrą okazją, aby po raz kolejny zwrócić uwagę członków Rady, a za ich pośrednictwem ZTM i władzom miasta na problem bezpieczeństwa osób z uszkodzonym wzrokiem, naszym zdaniem, będzie otwarte spotkanie Rady z mieszkańcami Warszawy, które odbędzie się 18 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki. Zachęcamy niewidomych i słabowidzących warszawiaków do wzięcia udziału w tym spotkaniu.
Konieczne jest zwrócenie uwagi decydentom, że temat bezpieczeństwa osób niewidomych w ruchu drogowym w związku z planowanym zakupem elektrycznych, tj. cichych autobusów, należy rozwiązać, zanim zostaną opracowane warunki przetargu na zakup takich pojazdów. Po rozpisaniu przetargu będzie już za późno na wprowadzanie jakichkolwiek rozwiązań technicznych. W zamówieniu publicznym można zamieścić kryteria, które określą wymagany poziom bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym z udziałem elektrycznych pojazdów. 
Mamy nadzieję, że na otwartym spotkaniu oraz na kolejnych posiedzeniach Rady, znajdzie się czas na dyskusję nad zgłoszonym przez Fundację "Klucz" problemem bezpieczeństwa osób niewidomych. 
W przypadku podjęcia w/w tematu przez Radę będziemy Państwa o tym fakcie informować. 
Podajemy stronę, na której można znaleźć szczegółowe informacje na temat Rady i jej działalności.
http://www.ztm.waw.pl/?c=711&l=1

08.03.2018

Samochody elektryczne a bezpieczeństwo niewidomych

Zarząd Fundacji “Klucz” dowiedział się, że Warszawa zamierza zakupić dużą partię elektrycznych autobusów i postanowił wystąpić do Urzędu Miasta o zapewnienie bezpieczeństwa niewidomym i słabowidzącym w związku z cichym poruszaniem się takich autobusów. Żeby jednak wystąpienie to dobrze umotywować, Zarząd zlecił wyszukanie rozwiązań problemów powodowanych przez ciche samochody wypracowanych w różnych krajach, a następnie przetłumaczyć znalezione informacje. W związku z powstaniem Rady Transportu Publicznego, wystąpienie i przetłumaczone materiały na omawiany temat, zostały wysłane do tej Rady. Prosimy o zapoznanie się z naszym wystąpieniem, które zamieszczamy poniżej wraz z załącznikami.

Wystąpienie
Załącznik nr 1 Zapewnienie potrzeby bezpieczeństwa przechodniom niewidomym i słabowidzącym
Załącznik nr 2 Rozwiązania i propozycje dotyczące poprawy bezpieczeństwa niewidomych i słabowidzących w związku z rozwojem cichego transportu samochodowego

15.01.2018

Skromny wkład Fundacji Klucz w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polski

Jak wiemy, w 1918 r. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Lata te wypełnione były zrywami niepodległościowymi oraz pozytywistyczną pracą w różnych dziedzinach życia. Działalność Józefa Piłsudskiego oraz Legionów Polskich w czasie pierwszej wojny światowej i szczęśliwy zbieg upadku wszystkich trzech mocarstw zaborczych umożliwiły powstanie II Rzeczypospolitej.

więcej...

18.12.2017

Na co komu format DAISY?

W związku z toczącą się na liście dyskusyjnej Typhlos wymianą poglądów na temat książek w formacie DAISY postanowiłem zebrać i przekazać garść informacji na ten temat. Zanim jednak odpowiem na pytanie zawarte w tytule "Na co komu format DAISY?", przekażę istotne informacje na ten temat.

więcej...

 

24.09.2017

Projekty Fundacji Klucz w 2017 roku

Fundacja Klucz w roku 2017 realizuje łącznie 5 projektów:

Książki w DAISY na cztery pory roku - projekt finansowany ze środków Państwowgo Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Literatura w DAISY z daleka i bliska - projekt finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

Czas honoru Jarosława Sokoła w DAISY - trzy projekty w ramach, których zostanie wydana trylogia Jarosława Sokoła: Czas honoru. Projekty zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

20.06.2017

Europejski Akt o Dostępności, czyli Fundacja Klucz w Ministerstwie Rozwoju

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat prowadzonych prac nad Europejskim Aktem o Dostępności.

więcej...

25.11.2016

Dla każdego coś innego, czyli książki w standardzie DAISY

Jesteśmy w końcowym etapie realizacji projektu, dofinansowanego ze środków PFRON, którego celem jest wydanie 55 książek. Książki w drugiej połowie grudnia nieodpłatnie zostaną przekazane do ponad 100 bibliotek obsługujących osoby niepełnosprawne wzrokowo w całej Polsce (lista bibliotek). Możliwa jest aktualizacja listy bibliotek, w tym celu prosimy o kontakt email.

Więcej informacji na temat projektu i proponowanych przez nas książkach można przeczytać w artykule.

11.09.2016

Książki bardziej dostępne, czyli większa szansa na zmiany w dostępie do książek dla osób niepełnosprawnych

Czas na zmiany

Fundacja Klucz, nie bez sukcesów, od wielu lat stara się upowszechniać czytelnictwo wśród osób niewidomych i słabowidzących. Nagrywając książki w standardzie DAISY, dla starszych i młodszych czytelników, dostarczając je do ośrodków szkolno-wychowawczych, placówek dydaktycznych oraz bibliotek w całym kraju staramy się, aby książka była bardziej dostępna dla czytelnika i była bliżej niego, wprost na wyciągnięcie ręki.
Dostępność książek dla osób niepełnosprawnych nie wygląda najlepiej. Nie wszystkie książki drukowane pojawiają się równolegle w wersji audio lub wersji elektronicznej, jedynie znikoma ich ilość. Jednakże wygląda na to, że sytuacja zaczyna się poprawiać. Wszystko wskazuje, bowiem na to, że Traktat z Marrakeszu wkrótce wejdzie w życie, a ponadto w Polsce powstanie platforma internetowa, za pośrednictwem, której osoby niewidome i słabowidzące będą miały ułatwiony dostęp do książek. Obie informacje są na tyle interesujące, że postanowiliśmy zamieścić je na naszej fundacyjnej stronie internetowej.

Więcej

13.08.2016

Nauka nie idzie w las, czyli działalność edukacyjna Fundacji

Jakiś czas temu na stronie Fundacji zamieściliśmy informację na temat udziału Fundacji w dwóch debatach środowiskowych programowo-doradczych. Aby nie stało się tak, że zajmujemy się jedynie czynnym udziałem na forum organizacyjnym i uważnie wysłuchujemy innych oraz reprezentujemy stanowisko osób niepełnosprawnych wzrokowo na temat rehabilitacji, postanowiliśmy wyjść do ludzi. Wprawdzie nie niesiemy kaganka oświaty, lecz rozdajemy klucze i kluczyki do naszych drzwi, innymi słowy edukujemy społeczeństwo.

Więcej

27.07.2016

Fundacja Klucz doradcą programowym

Jak Państwu dobrze wiadomo, głównym celem Fundacji Klucz jest działalność mająca na celu wspieranie edukacji dzieci i młodzieży niewidomej i słabowidzącej oraz wspieranie i upowszechnianie czytelnictwa wśród osób niewidomych i słabowidzących. Ponieważ oprócz propagowania czytelnictwa, Fundacja zajmuje się również edukacją społeczeństwa publikując wiele artykułów z dziedziny rehabilitacji, zaczęła być ona jeszcze bardziej rozpoznawalna w przestrzeni publicznej.

Więcej

04.03.2016

Zapraszamy do udziału w Konkursie

W związku z okresem rozliczeniowym (rozliczeniem roku 2015 każdego podatnika z Urzędem Skarbowym), ogłaszamy Konkurs, do którego zapraszamy wszystkie osoby, które nie tylko lubią czytać, ale również i te, które  chciałyby poznać kulisy powstawania książek multimedialnych w standardzie DAISY.
Aby wziąć udział w Konkursie należy przekazać 1% na cele statutowe Fundacji wpisując w deklaracji podatkowej nasz KRS 0000233669 oraz wyrażając zgodę na ujawnienie przez Urząd Skarbowy danych osobowych. Kolejnym krokiem jest wysłanie na adres email Fundacji: fundacja@klucz.org.pl zgłoszenia chęci udziału w Konkursie.

Czytaj więcej

03.03.2016

Z telefonem do kina

Firma Orange pracuje nad aplikacją na telefony z systemem Android i IOS, która będzie umożliwiać odsłuchiwanie audiodeskrypcji podczas seansu filmowego z audiodeskrypcją.
Oprogramowanie to jest na razie w fazie testów, ale zapowiada się obiecująco. Dzięki niemu, osoba niewidoma lub słabowidząca, będzie mogła iść do kina na seans filmowy z audiodeskrypcją nie martwiąc się o specjalny odbiornik ze słuchawkami. Wystarczy telefon i oprogramowanie, aby po zalogowaniu się do sieci internetowej Multikina, korzystać z filmu na równi z innymi pełnosprawnymi widzami.
Gdy prace nad oprogramowaniem zostaną zakończone, będzie ono dostępne bezpłatnie w sklepie Appstore i Gogle Play.
Bardzo cieszy fakt, że firma Orange dostrzega i stara się wychodzić naprzeciw potrzebom osób z dysfunkcją wzroku. Należą się tu wyrazy uznania i wdzięczności ze strony niepełnosprawnych wzrokowo kinomanów.
Serdecznie dziękujemy i czekamy na dalszy rozwój oprogramowania. Jak tylko pojawią się jakieś nowe informacje na temat aplikacji, będziemy Państwa o nich informować.

23.02.2016

Twój 1% podatku to kolejne strony książek dla osób niewidomych

Nasz KRS 0000233669
Do 29 lutego wszyscy winniśmy otrzymać rozliczenie za rok 2015.
Mając w ręku ten dokument mamy dwie możliwości:
Pozwolić państwu decydować na co spożytkować część naszego podatku lub zadecydować samemu, przekazując 1% podatku na wybrany przez siebie cel.
Fundacja Klucz po raz kolejny liczy na Państwa życzliwość. Jak co roku i tym razem uzyskane z 1% środki przeznaczone zostaną w całości na kolejne tytuły książek w standardzie DAISY.
W imieniu niewidomych czytelników serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność cząstko swojego podatku.

Jak się rozliczyć?
To bardzo proste!
Wypełniając deklarację znajdziesz rubrykę "WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA
RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)"
W polu: "numer KRS" wpisz: "0000233669", a w miejscu "Wnioskowana kwota" - 1% wyliczonego podatku należnego, zaokrągloną do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Deklarujemy pomoc w wypełnieniu PITu.
Uwaga
Jeżeli chcesz uzyskać pomoc w rozliczeniu, bez ujawniania danych osobowych, wystarczy zeskanować PIT zasłaniając rubryki dotyczące twoich personaliów na adres fundacja@klucz.org.pl

23.12.2015

Literatura współczesna w standardzie DAISY

Zakończyliśmy realizację projektu pt.: Literatura współczesna w standardzie DAISY dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ramach projektu wydaliśmy kolejne książki w standardzie DAISY, które trafiły do bibliotek obsługujących osoby niepełnosprawne wzrokowo na terenie całego kraju.

Więcej na temat projektu

Artykuł na temat projektu

26.10.2015

Fakty i fikcje w DAISY

Zakończyliśmy realizację projektu pt.: Fakty i fikcje w DAISY dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W ramach projektu wydaliśmy kolejne książki w standardzie DAISY, które trafiły do bibliotek obsługujących osoby niepełnosprawne wzrokowo na terenie województwa mazowieckiego.

Więcej na temat projektu

Artykuł na temat projektu

24.05.2015

Fundacja Klucz laureatem konkursu "Otwarta Cyberprzestrzeń 2015"

Rok 2015 jest rokiem skromnego jubileuszu Fundacji Klucz. Fundacja istnieje zaledwie 10 lat, ale posiada już liczące się osiągnięcia. Wyniki jej działalności służą osobom niewidomym i słabowidzącym. Można o tym przeczytać w artykule pt. „Skromny jubileusz, ale osiągnięcia bogate” dostępnym na stronie: http://www.klucz.org.pl/Jubileusz.php
Nie jest to tylko ocena władz Fundacji oraz osób korzystających z jej pracy. Osiągnięcia te dostrzegło i doceniło Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, dołączając Fundację do grona laureatów konkursu "Otwarta Cyberprzestrzeń 2015".
Nagroda w postaci statuetki wręczona została w dniu 21 maja 2015 r. podczas konferencji "Dostępność informacji w sieci - Accessibility Camp 2015", zorganizowanej przez Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. Nagrodę wręczyli: zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Pani Alina Wojtowicz-Pomierna oraz Mateusz Ciborowski z Akces Lab.
W imieniu Fundacji nagrodę odebrał Prezes Janusz Durbacz. Dziękując za to wyróżnienie w imieniu własnym i współpracowników, powiedział, iż przyznanie nagrody przyjmuje jako wyraz uznania działalności Fundacji oraz jej pracowników, a także jako zobowiązanie do dalszej aktywnej pracy na rzecz środowiska osób z uszkodzonym wzrokiem.
 
Uroczystość wręczenia nagród oraz przebieg konferencji można obejrzeć na stronie: http://www.fdc.org.pl/transmisja-online-konferencja

A oto uzasadnienie przyznania nagrody zamieszczone na stronie  http://www.fdc.org.pl/wyniki-konkursu-otwarta-cyberprzestrzen-2015

W kategorii "Szczególny wkład w dostępność sprzętu i oprogramowania" nagrodę otrzymała Fundacja "KLUCZ" na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących, która udostępniła i przygotowała jedyne darmowe oprogramowanie z interface w języku polskim do odczytu cyfrowych książek mówionych dedykowanych dla niewidomych w światowym standardzie DAISY. Przez ostatnie kilka lat setki niewidomych korzystało z tego oprogramowania ciesząc się z możliwości odczytu książek mówionych w tym formacie na komputerach PC. Fundacja "KLUCZ" nagrała też kilkaset pozycji książkowych w standardzie DAISY przełamując monopol książek kodowanych możliwych do odczytu jedynie na urządzeniach odczytujących format zamknięty.

14.03.2015

Skromny jubileusz, ale osiągnięcia bogate

Fundacja Klucz na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących istnieje i działa 10 lat. Powstała w 2005 roku. Obchodzimy więc skromny jubileusz. Wyniki naszej pracy jednak nie są wcale tak skromne. Głównym celem Fundacji Klucz jest dostarczanie niewidomym i słabowidzącym książek w wersji wydawniczej, która jest dla nich w pełni dostępna.

Czytaj więcej

09.02.2015

1 procent dla Fundacji Klucz

Nasz KRS 0000233669
 
1 procent Państwa podatku stanowi dla nas niekiedy 100 procent możliwości. 
Wydajemy książki dla niewidomych w takim zapisie, że mogą swobodnie je czytać, tj. w najnowocześniejszym międzynarodowym standardzie DAISY. Jest to dla nich pomoc, która daje wiele zadowolenia.
O formacie DAISY i jego znaczeniu dla niewidomych mogą Państwo dowiedzieć się klikając www.klucz.org.pl/Daisy.php.
Nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie posiadamy własnych dochodów. Pieniądze na naszą działalność otrzymujemy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, z Samorządu Województwa Mazowieckiego, Ministerstwa Kultury i od innych sponsorów. Nigdy jednak nie jest to 100 procent kosztów produkcji książek. Do wydania każdego tytułu musimy dołożyć z własnych pieniędzy 20, a w najlepszym przypadku 5 procent. Jest to możliwe wyłącznie dzięki przekazywaniu nam jednego procentu Państwa podatku. W ten sposób, każdy złoty przekazany przez Państwo, ma dla nas wartość nawet dwudziestu złotych. Bez własnego wkładu bowiem nie możemy otrzymać dofinansowania naszej działalności. 
Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa, Waszych rodzin oraz znajomych o przekazanie jednego procentu podatku na naszą statutową działalność. 

* * *

Niewidomi kochają książki. Są one dla nich bardzo ważne, gdyż ich inne możliwości wypełnienia nadmiaru czasu wolnego są poważnie ograniczone. Statystyki podają, że w Polsce dla przyjemności zaledwie 30 procent osób sięga po książkę. Wśród niewidomych natomiast jest znacznie więcej czytelników, bo prawie 75 procent znajduje przyjemność na kartach książek. 
Jak Państwo widzą, minimalnym Państwa wysiłkiem i bez przekazywania nam własnych pieniędzy, mogą Państwo przyczynić się do zwiększenia możliwości korzystania z literatury przez niewidomych. 

* * *

Aby przekazać 1 procent podatku, w bieżącym roku wystarczy wpisać numer KRS: 0000233669 oraz wyliczoną kwotę.
W roku 2014 zebraliśmy kwotę w wysokości: 4174,90 zł.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za okazane nam zaufanie i wsparcie.
  
Zarząd oraz Rada Fundacji KLUCZ

 

16.06.2014

DaisyReader  

W związku ze zgłaszanymi problemami z instalacją programu DaisyReader na komputerach z systemem Windows 7 i Windows 8 zamieszczamy wersję programu, zgodną z wymienionymi systemami.

Program dostępny pod zakładką: DaisyReader lub bezpośrednio pod linkiem: DaisyReader

16.02.2014

Rozliczysz się łatwo i bezbłędnie, a jednocześnie pomożesz niewidomym  

Rozliczenie się z urzędem skarbowym może stanowić dla Ciebie pewną trudność. Z Fundacją Klucz dokonasz tego bez problemu i nie będziesz musiał nikogo prosić o pomoc. Wszystko to dzięki bezpłatnemu programowi, który poprowadzi Cię „za rękę” prosto do Twojego urzędu skarbowego.

Program znajdziesz na stronie www.pitroczny.pl Program obliczy też 1 procent Twojego podatku i wpisze KRS naszej fundacji, która jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu Ty będziesz mieć ułatwione zadanie, a nasza fundacja zyska kilka czy kilkanaście złotych.

Twoje pieniądze zostaną wykorzystane jak najlepiej dla pożytku osób z uszkodzonym wzrokiem. Przeznaczymy je, bowiem na wydawanie książek w najnowocześniejszym międzynarodowym standardzie DAISY. Niewidomi będą mieli większy dostęp do literatury i będą mogli z niej korzystać podobnie jak widzący. Umożliwi to synchronizacja słowa czytanego (warstwa dźwiękowa) z pisanym (warstwa tekstowa) i system łatwej nawigacji po tekście. Ważna jest również możliwość odczytywania każdego słowa litera po literze, pobierania cytatów, sprawdzania interpunkcji, wracania do wybranych fragmentów tekstu itp. Standard DAISY ogromnie ułatwia naukę niewidomych uczniom i studentom i jest niezwykle przydatny w pracy naukowców, dziennikarzy i innych specjalistów, którzy każdego dnia posługują się słowem pisanym.

Przekazując 1 procent na konto naszej Fundacji za pomocą programu do wypełniania PIT-ów, będziesz miał satysfakcję, że niesiesz pomoc niewidomym, a do tego pewność, że łatwo i bezbłędnie rozliczyłeś się z fiskusem. Spróbuj!

29.01.2014

Głos niewidomych internautów  

Społeczeństwo informacyjne, w tym społeczność niewidomych i słabowidzących, w szerokim zakresie korzysta z różnego rodzaju informacji, ale również przekazuje informacje z różnych dziedzin. Osoby z uszkodzonym wzrokiem uczestniczą w wielu forach dyskusyjnych, również takich, które dotyczą tego środowiska.

Fundacja KLUCZ podejmuje się rozpowszechniania wybranych wypowiedzi osób niewidomych na tematy dotyczące ich życia, problemów, poglądów, opinii i ocen. Od stycznia 2014 r. na naszej stronie rozpoczęliśmy publikacje wypowiedzi internautów. Uważamy, że literatura fachowa, prasa środowiskowa, oficjalne dokumenty i wypowiedzi przedstawicieli władz środowiskowych stowarzyszeń nie oddają całej prawdy o życiu niewidomych i słabowidzących. Warto więc poznawać bezpośrednio ich poglądy. Warto przeglądać fora, na których wypowiadają się te osoby, gdyż nic nie zastąpi możliwości bezpośredniego poznania opinii, ocen i poglądów konkretnych, zwykłych ludzi, którzy nie pełnią żadnych funkcji i wypowiadają się wyłącznie we własnym imieniu. Wiemy jednak, że nie wszyscy mogą systematycznie serfować po Internecie i wyszukiwać informacje oraz wypowiedzi dotyczące osób niewidomych. Dlatego postanowiliśmy ułatwić Państwu to zadanie, chociaż tylko w minimalnym zakresie. Niestety, nie możemy dokonywać systematycznego przeglądu wszystkich forów dyskusyjnych i opracowywać wszystkich poruszanych tematów. Wymagałoby to zaangażowania co najmniej kilku osób, a takich możliwości nie mamy.

Będziemy prezentowali więc wypowiedzi na wybrane tematy z Listy dyskusyjnej Typhlos. Jest to najstarsze i najpopularniejsze forum dyskusyjne niewidomych. Prowadzone jest przez Centrum Niewidomych i Niedowidzących Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do korzystania z tego źródła wiedzy o osobach z uszkodzonym wzrokiem.

12.12.2013

Literatura dziecięca w DAISY  

To tytuł projektu realizowanego od 15 października do 31 grudnia 2013 r. przez Fundację KLUCZ, a dofinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Projekt obejmuje wydanie 40 bajek z czterech państw: Polski, Węgier, Mongolii i Danii. Bajki mongolskie, węgierskie i polskie to bajki ludowe, z natury swojej anonimowe. Na podkreślenie zasługuje fakt, że bajki polskie pochodzą ze zbioru Oskara Kolberga, znanego XIX-wiecznego etnografa, który zapisał je podczas swoich wędrówek po kraju. Natomiast z Danii wybraliśmy baśnie z twórczości Hansa Chrystiana Andersena.
Czytaj całość

29.11.2013

Konkurs na kierownika SSMN 

Na prośbę Zarządu Środowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej Niewidomych zamieszczamy poniższą informację:
Konkurs na stanowiska Prezesa Zarządu i Zastępcy Prezesa Zarządu

22.04.2013

Brutto czy netto? 

Do naszej Fundacji zwrócił się pan J.D. z problemem dotyczącym zwrotu nienależnie pobranej części renty. Twierdził, że otrzymał kwotę netto, a musi zwrócić kwotę brutto, czyli dwa razy zapłacić podatek od tego samego dochodu. Pan J.D. uważa, że jest to niesprawiedliwe. 
Nie potrafiliśmy rozwikłać tego problemu. Zwróciliśmy się więc o pomoc do Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Nowotnik Lipski Szafrański” Spółka partnerska, która po wymianie korespondencji z ZUS-em uzyskała, jak się wydaje, satysfakcjonujące wyjaśnienie sprawy. Ponieważ tematem mogą być zainteresowani również inni niewidomi i słabowidzący, a nie tylko pan J.D., zamieszczamy ją na naszej stronie. 
czytaj całość...

10.03.2013

Nowe działalności Fundacji KLUCZ
 
Fundacja KLUCZ podejmuje nowe formy działania na rzecz niewidomych i słabowidzących, a także na rzecz widzących uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, których rodzice są niewidomi lub słabowidzący. Niektóre formy dotyczyć będą również dorosłych osób niewidomych i słabowidzących, członków ich rodzin, a także działaczy i pracowników organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z uszkodzonym wzrokiem.
Więcej na stronie www.klucz.org.pl/pomoc_dydaktyczna.php

04.03.2013

Zachęcamy do pobierania i czytania "Wiedzy i Myśli" w formacie DAISY. Archiwalne numery tego miesięcznika, a także numer aktualny znajdują się pod adresem:
http://klucz.org.pl/WIM.php
Czasopismo zawiera wiele publikacji ważnych dla niewidomych i słabowidzących, które znajdują się w dziewięciu działach:
1. Wydarzenia, ogłoszenia i informacje
2. Kompleksowa rehabilitacja
3. Nauka, okulistyka, udogodnienia, sprzęt i pomoce rehabilitacyjne
4. Rozmowa miesiąca (w dziale znajdują się rozmowy z osobami niewidomymi i słabowidzącymi, które odniosły sukces w życiu, posiadają zainteresowania i pasje, działają na rzecz innych itp.)
5. Organizacyjne, prawne, praktyczne, społeczne i świadomościowe problemy
6. W prawie, w polityce i w praktyce
7. Wspominamy ludzi i wydarzenia
8. Wprost albo na opak
9. Fakty, poglądy, opinie i polemiki.
 
W marcowym wydaniu tego miesięcznika znajduje się np. obszerna informacja dotycząca naszej Fundacji pt. "Tadeusz Boy-Żeleński w DAISY" pióra Justyny Maciejewskiej.
Wcześniej ukazywały się również publikacje poświęcone naszej działalności.
Z przyjemnością i pełnym przekonaniem polecamy Państwu ten miesięcznik.

01.08.2012

Nowe projekty Fundacji Klucz Anno Domini 2012

Miło nam poinformować Państwa, że w bieżącym roku Fundacja Klucz realizuje dwa projekty wydawnicze mające na celu upowszechnianie czytelnictwa w środowisku osób z uszkodzonym narządem wzroku.
W ramach projektu, który uzyskał dofinansowanie z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej zostanie wydane 12 książek multimedialnych w formacie DAISY: 10 utworów Tadeusza Boya Żeleńskiego oraz 2 książki dla dzieci. Dla miłośników twórczości Boya będzie to nie lada gratka. Natomiast w ramach drugiego projektu, realizowanego w oparciu o umowę zawartą z Instytutem Książki, ukażą się 4 książki multimedialne w formacie DAISY. Będą to również dzieła Boya Żeleńskiego: Bronzownicy, Piekło kobiet, Obrachunki fredrowskie oraz Ludzie żywi.
Projekty te wpisują się w dotychczasowe działania Fundacji, mają bowiem na celu wzbogacenie zbiorów multimedialnych, a przede wszystkim udostępnienie środowisku osób niewidomych i słabowidzących praktycznie niedostępnej dla nich wcześniej części dorobku Tadeusza Boya Żeleńskiego. Dzięki swojej wysokiej jakości i trwałości książka w standardzie DAISY będzie służyła nie tylko obecnym czytelnikom, ale także przyszłym pokoleniom. Nie mniej ważną zaletą książki DAISY jest zgodność wersji audio z drukowanym oryginałem. Warto podkreślić, że nagrania książek zostaną dokonane przez wybitnych aktorów.
Pierwszych efektów spodziewamy się już w październiku. Zapraszamy do śledzenia nowości na stronie Fundacji.

25.01.2012

Lektury i bestsellery w DAISY

Zakończyliśmy realizowany w 2011 roku projekt pt. „DAISY – standard XXI wieku. Multimedialne lektury i bestsellery dla czytelników z uszkodzonym wzrokiem”. Zaowocował on 30 kolejnymi książkami, z których 27 to lektury szkolne. Tytuły te powiększyły księgozbiory bibliotek obsługujących osoby niepełnosprawne wzrokowo, w tym bibliotek działających przy ośrodkach szkolno-wychowawczych (ich wykaz znajduje się tutaj)
Zeszłoroczny projekt stanowił część zakrojonego na kilka lat przedsięwzięcia polegającego na wydaniu w pełnej wersji DAISY wszystkich lektur szkolnych. Jego realizacja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu PFRON-u, firmy Neta.pl oraz darowiznom 1% podatku dla OPP.

Książki wydane przez Fundację Klucz w 2011 roku
Lektury szkolne
Carlo Collodi „Pinokio”
Joseph Conrad „Lord Jim”
Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka”
Maria Konopnicka: „Dym”, „Mendel Gdański”, „Na jagody”, „O Janku Wędrowniczku”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
Bolesław Leśmian „Wybór wierszy”
Jan Andrzej Morsztyn „Wybór wierszy”
Bolesław Prus „Lalka”
Henryk Sienkiewicz: „Bartek Zwycięzca”, „Hania”, „Humoreski z teki Worszyłły”, „Jamioł”, „Krzyżacy”, „Niewola tatarska”, „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”, „Quo vadis”, „Selim Mirza”, „Stary sługa”, „Szkice węglem”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”
Juliusz Słowacki „Kordian”
Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”
Światowe bestsellery
Stephen King: „Stukostrachy”, „Szkieletowa załoga”
Mark Twain „Tomek Sawyer za granicą”

 

02.12.2011

Plany wydawnicze Fundacji na rok 2011.
W związku z realizacją projektu „DAISY – standard XXI wieku. Multimedialne lektury i bestsellery dla czytelników z uszkodzonym wzrokiem” finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informujemy, iż zamierzamy wydać następujące pozycje:
Tegoroczne książki zamierzamy wysłać do następujących bibliotek link
Jednocześnie zapraszamy wszystkie biblioteki, których nie ma na wykazie, a są zainteresowane otrzymywaniem książek multimedialnych, prosimy o kontakt na adres email fundacji fundacja@klucz.org.pl
Zakończenie projektu upływa 31 grudnia 2011 roku. Dlatego też do tego terminu do wszystkich zainteresowanych bibliotek zostaną przesłane książki.
Przypominamy, że książki dla bibliotek zgodnie z kilkuletnią tradycją przekazujemy nieodpłatnie.

12.07.2011

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dotyczącej badania zapotrzebowania osób niedowidzących i słabowidzących na alternatywne metody prezentacji treści.
Ankieta dostępna jest na stronie: http://eu.egazety.pl/ankieta/index.php?sid=48755&lang=pl

05.05.2011

W związku z przypadającym dziś tj. 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, Zarząd Fundacji "Klucz" wspierając cenną inicjatywę Rzecznika Praw Obywatelskich Pani Profesor Ireny Lipowicz o powołaniu Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnością, postanowił czynnie włączyć się w to przedsięwzięcie typując swojego przedstawiciela do grona Komisji.

29.03.2011

1% dla Fundacji Klucz
Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa,  Waszych rodzin oraz znajomych o przekazanie 1 %  podatku na naszą statutową działalność.
Jeżeli kochacie książki, jeżeli są one dla Was „artykułem pierwszej potrzeby” i zależy Wam na tym, aby ukazywało się ich jak najwięcej, wesprzyjcie naszą działalność. Wszystkie darowizny będą – tak jak dotychczas - przeznaczane na wydawanie książek multimedialnych w standardzie DAISY, najbardziej komfortowym dla niewidomych  i dającym największe możliwości osobom słabowidzącym.
Aby przekazać 1% podatku, w bieżącym roku wystarczy wpisać numer KRS: 233669 oraz wyliczoną kwotę.
Wszystkim darczyńcom z góry serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie.
Zarząd oraz Rada Fundacji Klucz

26.03.2011

Zapraszamy do pobrania i przeczytania kolejnego - kwietniowego numeru miesięcznika "Wiedza i Myśl".
W najbliższym czasie zamieścimy również numery archiwalne.
Miesięcznik do pobrania z poniższego linka:
http://klucz.org.pl/Pliki//WIM/WIM04_11.zip

27.02.2011

Zapraszamy do przeczytania kolejnego - marcowego numeru miesięcznika "Wiedza i Myśl".
Numer 03/2011 można bezpośrednio pobraź z poniższego linka:
http://klucz.org.pl/Pliki//WIM/WIM03_11.zip

31.01.2011

Szanowni Państwo,

Dzięki nawiązaniu współpracy Fundacji KLUCZ z wydawcą miesięcznika "Wiedza i Myśl" rozpoczęliśmy przetwarzanie WiM do standardu DAISY. Mamy nadzieję, iż wersja DAISY ułatwi Państwu czytanie miesięcznika.

Aktualny numer miesięcznika 2/2011 w standardzie DAISY można pobrać z poniższego linka: WIM2/2001

Życzymy miłej lektury

                 

Ponieważ otrzymaliśmy sygnały, że mają Państwo problem z zainstalwoaniem udostępnianej przez nas przeglądarki książek DaisyReader pod systemem Windows7 umieściliśmy instrukcję instalacji na podstronie z programem: link

                 

15.07.2009

Miło nam Państwa poinformować, iż realizowany przez nas projekt pt. „Pismo Braille’a w nowoczesnym wydaniu, czyli książka w standardzie DAISY” przyniósł już pierwsze efekty w postaci nagrania pierwszych 10 lektur szkolnych. Tak jak zapowiadaliśmy lektury szkolne czytane są przez znanych i lubianych aktorów oraz lektorów. Fragmentów nagranych książek można posłuchać na stronie www.klucz.org.pl/Rok2009.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Każdy kto z Państwa chciałby wesprzeć nasz projekt może to zrobić poprzez dokonanie wpłaty na nasze konto ING Bank Śląski S.A. 19 1050 1285 1000 0023 0176 6370. Wszystkie zgromadzone środki przeznaczone zostaną na wkład własny projektu. Każdy z Państwa kto wyrazi zgodę zostanie zamieszczony na liście darczyńców – sponsorów projektu. W takiej sytuacji prosimy o kontakt mailowy.
Informujemy, że prezentowane fragmenty oraz kolejne, które będziemy zamieszczać sukcesywnie są zapowiedzią książek wydanych w standardzie DAISY, które przekażemy nieodpłatnie do ok. 100 bibliotek pod koniec grudnia 2009 r.

                 

16.04.2009

27 marca w siedzibie fundacji KLUCZ odbyło się zebranie rady fundacji. Głównym celem spotkania było podsumowanie działalności fundacji w 2008 roku.
Najważniejszym naszym osiągnięciem w ubiegłym roku było wydanie ośmiu lektur szkolnych w formie książek multimedialnych w standardzie DAISY. Zapoczątkowaliśmy tym realizację zakrojonego na kilka lat projektu wydania wszystkich lektur szkolnych w wersji   multimedialnej. Dzięki nawiązaniu współpracy z fundacją Nowoczesna Polska pozyskaliśmy siedem lektur nagranych przez tę fundację. Łącznie zatem na wydanych przez nas sześciu płytach CD zamieściliśmy 15 lektur szkolnych, w nakładzie 500 egzemplarzy każdego tytułu.  Przekazaliśmy je do ponad 90 bibliotek na terenie całego kraju.
Rok 2009 przyniesie kolejne 30 lektur. Będzie to możliwe dzięki umowie z PFRON-em,  podpisanej w marcu. Płyty z książkami przekażemy do bibliotek – tak samo jak w poprzednich latach - pod koniec grudnia. Książki będą czytali doświadczeni aktorzy i lektorzy, których nazwiska najczęściej były wymieniane przez naszych respondentów.

      

23.11.2008

W związku ze zbliżającym się terminem zakończenia projektu 31.12.2008 pt. "Wyrównywanie szans w edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo" oraz przygotowywaniem listy bibliotek, do których zamierzamy przekazać nagrane lektury. Prosimy wszystkich zainteresowanych o kontakt mailowy. W przypadku bibliotek znajdujących się w wykazie prosimy o kontakt, w razie zmiany danych adresowych. Biblioteki nieznajdujące się w wykazie, a zainteresowane otrzymaniem kolekcji przygotowywanych lektur, prosimy o podanie  danych adresowych.
Nieprzekraczalny termin, do którego czekamy na zgłaszanie zapotrzebowania na książki upływa 15 grudnia br.

 

12.11.2008

W związku z pozyskaniem przez nas środków, do końca bieżącego roku wydamy 8 lektur szkolnych (lista). Zostaną one zrealizowane w ramach projektu pt. Wyrównywanie szans w edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wzrokowo, dofinansowanego przez PFRON oraz Fundację Polsat.
Przygotowywane przez nas lektury, będą czytane przez znanych i lubianych aktorów.
Mamy nadzieję, iż po lektury prócz dzieci i młodzieży uczącej się sięgną również z przyjemnością starsi czytelnicy. Tym bardziej, że będą mogli nie tylko wysłuchać książki, ale również zmierzyć się z samodzielnym przeczytaniem jej brajlem lub powiększonym drukiem. Możliwość taką daje książka, w promowanym przez nas formacie DAISY. Lektury będą udostępniane tak jak w przypadku pierwszych wydanych przez nas książek z kolekcji multimedialnej przez około 100 bibliotek w całej Polsce.
Celem naszym jest wydanie i udostępnienie za pośrednictwem bibliotek, w pełnym formacie DAISY wszystkich lektur szkolnych. Cel ten zamierzamy zrealizować wspólnie z Fundacją Nowoczesna Polska.
Następne tytuły będą ukazywały się sukcesywnie w miarę pozyskiwanych na ten cel środków finansowych.

 

26.10.2008

Szanowni Państwo,
Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu, którzy okazali nam zaufanie i za naszym pośrednictwem chcą wspierać środowisko osób niewidomych i słabowidzących, poprzez przekazanie darowizny w postaci 1% z podatku za rok 2007.
W tym roku udało nam się zgromadzić 1714,10 zł.
Raz jeszcze dziękujemy Państwu za wsparcie. Każda przekazywana przez Państwa złotówka jest dla nas niezwykle cenna, gdyż stanowi wymagany wkład własny, w realizowanych przez nas projektach. Co z kolei ułatwia osobom niepełnosprawnym dostęp do dóbr kultury.

Z wyrazami szacunku
i serdecznymi podziękowaniami
Zarząd Fundacji

 

01.08.2008

Do lipca 2008 roku Fundacja Klucz realizowała swoje zadania statutowe występując do wydawnictw oraz agencji wydawniczych, o nieodpłatne przekazanie praw autorskich na wydanie książek dedykowanych osobom niewidomym i słabowidzącym w standardzie DAISY.
Typowane przez nas książki wybrane zostały z propozycji jakie otrzymaliśmy od bibliotek, do których przekazaliśmy kolekcję 8 książek multimedialnych w 2007 roku.
Istotnym efektem naszych starań jest fakt pozyskania praw autorskich na wydanie w formacie DAISY lektur szkolnych, dotychczas niedostępnych w wersji audio. Lektury te będą realizowane przez naszą Fundację w pierwszej kolejności.
Prowadziliśmy również rozmowy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Fundacją Nowoczesna Polska w zakresie tworzenia książek DAISY w Polsce.
Efektem naszych rozmów z Fundacją Nowoczesna Polska jest zawarcie porozumienia w zakresie przetworzenia książek do formatu DAISY.
Od początku 2008 roku ubiegamy się o pozyskanie środków finansowych na wydanie lektur szkolnych dla niewidomych i słabowidzących uczniów.

 

25.07.2008

W związku z reorganizacją strony, przez jakiś czas była ona niedostępna. Za te utrudnienia najmocniej przepraszamy.
Mamy nadzieję iż nowa strona zostanie zaakceptowana przez Państwa i równie chętnie będzie odwiedzana. Do czego gorąco zachęcamy.

 

14.12.2007

Przedstawiliśmy prezentację nową przeglądarkę Daisy Reader na konferencji "Reha For The Blind in Poland", która odbyła się w Warszawie.

21.11.2007

Zaprezentowaliśmy poradnik System Daisy na Konferencji "Pełnosprawny Student" w Krakowie. Publikacja omawia metody tworzenia materiałów edukacyjnych w formacie Daisy. Poradnik jest dostępny na stronie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego.

27.10.2007

Przeprowadziliśmy prezentację polskich książek multimedialnych oraz sprzętu i oprogramowania umożliwiającego czytanie książek w formacie Daisy na spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece Miejskiej w Gliwicach.

31.05.2007

Fundacja Klucz przedstawiła kolekcję książek multimedialnych oraz nową polską przeglądarkę DaisyReader na konferencji zorganizowanej przez Konsorcjum Projektu "Per linguas mundi at laborem". Nowa wersja przeglądarki umożliwia czytanie książek zarówno przez lektora jak i z wykorzystaniem mowy syntetycznej. Program odtwarza książki w standardzie Daisy 2.02 i Daisy 3/2005.

31.05.2007

Na spotkaniu z młodzieżą i nauczycielami z Ośrodka Szkolnego w Laskach zaprezentowaliśmy przeglądarki książek multimedialnych w formacie Daisy dla komputerów PC, komputerów podręcznych, telefonów komórkowych oraz odtwarzacze firm Humanware, Plextalk, Telex, Bone. Przedstawiliśmy również pierwszy polski podręcznik multimedialny w formacie Daisy: Historia 1 dla I LO, część 1, Od Dziejów Najdawniejszych do Schyłku Starożytności. Książka będzie dostępna w roku szkolnym 2007/2008. Planujemy wydanie podręczników multimedialnych dla szkół średnich.

30.05.2007

Przeprowadziliśmy prezentację wydanych książek multimedialnych oraz sprzętu i oprogramowania umożliwiającego ich czytanie na konferencji dla pracowników bibliotek organizowanej przez Bibliotekę Centralną Polskiego Związku Niewidomych, Warszawa, ul. Konwiktorska 7.

25.05.2007

Fundacja Klucz wspólnie z Biblioteką Śląską przeprowadziła szkolenie dotyczące cyfrowych książek multimedialnych i metod alternatywnego udostępniania informacji dla niepełnosprawnych czytelników. Szkolenie odbyło się w siedzibie Biblioteki Śląskiej przy ul. Ligonia 7. Obecnych było 50 bibliotekarzy z 28 bibliotek publicznych.
Materiały szkoleniowe do pobrania

10.05.2007

Fundacja Klucz rozpoczęła współpracę z zagranicznymi bibliotekami dla osób niepełnosprawnych. Wydane przez nas książki będą dostępne dla Polonii w szwedzkiej bibliotece TPB. Wymiana książek z innymi bibliotekami umożliwi dostęp do książek multimedialnych w językach obcych.

30.04.2007

Wydana przez Fundację kolekcja książek multimedialnych została przekazana do pięćdziesięciu bibliotek publicznych, szkolnych i akademickich.

23.04.2007

Przeprowadziliśmy prezentację polskich książek multimedialnych oraz sprzętu i oprogramowania umożliwiającego czytanie książek w formacie Daisy na konferencji bibliotekarzy zorganizowanej przez Bibliotekę Śląską.

20.04.2007

Fundacja wydała kolekcję książek multimedialnych, które są bezpłatnie przekazywane bibliotekom publicznym i szkolnym prowadzącym działy książki mówionej. Listę bibliotek mogą Państwo znaleźć na stronie Fundacji.

19.04.2007

Fundacja Klucz rozpoczęła współpracę z Biblioteką Śląską, której celem jest promocja książek multimedialnych oraz przygotowanie książek cyfrowych w formie dostępnej dla osób niepełnosprawnych.

Fundacja KLUCZ, 03-289 Warszawa, ul. G. Rossiniego 17/14
e-mail:
Pełne dane kontaktowe